settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Bóg posyła ludzi do piekła?

Odpowiedź


Biblia mówi, że Bóg stworzył piekło dla szatana i upadłych aniołów, którzy zbuntowali się przeciwko niemu, ale są tam też ludzie (Ew. Mateusza 25.41). Zarówno istoty anielskie jak i ludzie są w piekle z tego samego powodu- grzechu (Rzymian 6.23).

Ze względu na to, że Bóg jest całkowicie sprawiedliwy i moralnie doskonały (Psalm 18.30), On zawsze czyni to co sprawiedliwe- nie ma w nim "ciemności", ani nawet krzty niedoskonałości (1 Jana 1.5). Sam Bóg jest standardem tego co sprawiedliwe, dobre i moralne. Gdyby Bóg nie był standardem moralnej doskonałości, stworzenia nie miałyby żadnej możliwości odniesienia się do sprawiedliwości. Innymi słowy, skoro Bóg jest doskonałą sprawiedliwością, to cokolwiek co nie dorównuje wspomnianej doskonałości jest grzeszne, i każdy człowiek, który kiedykolwiek żył, już od upadku Adama odpadł od łaski, popełnił grzech (Rzymian 3.23). A ponieważ Adam zgrzeszył, cała ludzka rasa teraz ma grzeszną naturę (Rzymian 5.12). Ale ludzie nie idą do piekła z powodu grzechu Adama; oni idą do piekła z powodu własnego grzechu, który dobrowolnie wybrali (Ks. Jakuba 1.13-16).

Ponieważ Bóg jest wieczny, niezmienny i nieskończony, a wszystkie grzechy są zasadniczo przeciwko Bogu, Bóg postanowił, że sprawiedliwa kara za grzech musi być również wieczna (Ew. Mateusza 25.46). Istnieje jeszcze inny aspekt do rozważenia, który dotyczy tego, że Bóg również stworzył ludzi, aby żyli wiecznie. Zatem, jeśli ktoś popełnia grzech wobec innej osoby, to osoba pokrzywdzona również doznaje wiecznej krzywdy.

Dlatego Bóg uznał, że wszyscy, którzy popełniają grzech, pójdą do piekła, ponieważ nie spełnili Jego sprawiedliwego standardu; złamali Jego prawo moralnej doskonałości. Gdyby Bóg nie posyłał ludzi do piekła za przekroczenie Jego praw, to można by powiedzieć, że Bóg nie jest sprawiedliwy (Psalm 7.11). Dobrą analogią jest sąd z sędzią i przestępcą łamiącym prawo. Sprawiedliwy sędzia zawsze skaże człowieka, który został uznany winnym. Gdyby ten sędzia nie zabiegał o wykonanie sprawiedliwego wyroku za przestępstwo, nie byłby sprawiedliwym sędzią (5 Ks. Mojżeszowa 32.4).

Jednak dobra wiadomość jest taka, że Bóg jest także miłosierny. W Jego obfitym miłosierdziu, utorował drogę dla grzeszników, aby uniknęli kary piekła składając ufność w odkupieńczym dziele Jego Syna, Jezusa Chrystusa (Rzymian 5.9). Dla chrześcijan, kara za grzech została usunięta i złożona na Chrystusie na krzyżu (1 Piotra 2.24). Ze względu na ofiarę Chrystusa, Bóg nadal jest sprawiedliwy- grzech jest ukarany- jednak jest też miłosierny dla wszystkich, którzy wierzą.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Bóg posyła ludzi do piekła?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries