settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat depresji? W jaki sposób chrześcijanin może pokonać depresję?

Odpowiedź


Depresja jest powszechnym stanem, który ma wpływ na miliony ludzi, tak samo chrześcijan jak i nie chrześcijan. Ci, którzy cierpią na depresję, odczuwają intensywne stany smutku, złości, beznadziejności, zmęczenia i różnych innych symptomów. Mogą zacząć czuć się nieprzydatni, mieć skłonności samobójcze, tracić zainteresowanie rzeczami lub nawet ludźmi, którzy byli dla nic ważni. Depresję zapoczątkować mogą takie życiowe sytuacje jak: utrata pracy, śmierć ukochanej osoby, rozwód lub problemy psychologiczne związane z nadużyciami lub niską samooceną.

Biblia mówi nam, abyśmy byli wypełnieni radością i dziękczynieniem/chwałą (List do Filipian 4:4; List do Rzymian 15:11), tak więc najwyraźniej Bożym zamiarem jest, abyśmy mogli żyć życiem radosnym. To nie jest proste dla kogoś, kto cierpi z powodu depresji, lecz ten problem może zostać rozwiązany poprzez modlitwę, studiowanie i aplikowanie Bożego Słowa do naszego życia, grupy wsparcia, grupy domowe, społeczność z innymi wierzącymi, wyznanie, przebaczenie i doradztwo. Musimy zrobić świadomy wysiłek, aby nie pozostać skupionymi tylko na sobie, ale raczej skierować się na zewnątrz. Uczucia związane z depresją często mogą zostać rozwiązane przez to, że osoba taka odwraca się od skupienia się tylko na sobie i zaczyna skupiać się na Chrystusie i na innych.

Kliniczna depresja to stan fizyczny, który musi zostać zdiagnozowany przez lekarza. Nie jest ona spowodowana nieszczęśliwymi zdarzeniami, a jej symptomy nie mogą zostać złagodzone poprzez same chęci osoby nią dotkniętej. W przeciwieństwie do tego, co głoszą niektóre społeczności chrześcijańskie, depresja kliniczna nie zawsze jest spowodowana przez grzech. Depresja czasami jest zaburzeniem, które musi być leczone medycznie oraz/lub poprzez specjalistyczne poradnictwo. Oczywiście, Bóg jest w stanie wyleczyć każdą chorobę lub zaburzenie. Jednakże, w pewnych przypadkach, wizyta u lekarza z powodu depresji nie różni się niczym od wizyty u lekarza z powodu chorób ciała.

Jest kilka rzeczy, które mogą zrobić osoby, które cierpią na depresję, aby ulżyć swoim troskom. Powinny upewnić się, że trwają w Bożym Słowie, nawet wtedy, gdy nie czują się do tego zdolni. Emocje mogą zwieść nas z drogi, ale Boże Słowo jest niezmienne. Musimy trwać silnie w wierze w Boga i trzymać się Go nawet bardziej, kiedy przechodzimy przez próby i pokuszenia. Biblia mówi nam, że Bóg nigdy nie zezwoli na pokuszenia w naszym życiu, które byłyby większe niż te, które moglibyśmy znieść (1 List do Koryntian 10:13). Chociaż cierpienie na depresję nie jest grzechem, każdy jest odpowiedzialny za to jak zachowuje się w tym schorzeniu, łącznie z uzyskaniem profesjonalnej pomocy, jeśli tego wymaga. „Przez Niego więc składajmy Bogu ofiarę czci ustawicznie, to jest owoc warg, które wyznają Jego imię” (List do Hebrajczyków 13:15).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat depresji? W jaki sposób chrześcijanin może pokonać depresję?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries