settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest duchowe znaczenie doświadczenia deja vu?

Odpowiedź


Termin déjà vu jest francuskim terminem ukutym przez francuskiego badacza psychiki o nazwisku Émile Boirac. Déjà vu oznacza "już widziałem" i jest również nazywane "paramnezją". Opisuje uczucie, że już doświadczyło się danej sytuacji. Kiedy doświadczamy déjà vu, uderza nas uczucie swojskości i obcości, które może sprawić, że poczujemy, że dana sytuacja naprawdę wydarzyła się wcześniej.

Około dwie trzecie dorosłych twierdzi, że doświadczyło déjà vu. Doświadczenia déjà vu zostały powiązane z chorobami, takimi jak schizofrenia, epilepsja i stany lękowe. Nikt tak naprawdę nie wie, co powoduje te epizody, chociaż psychologowie wymyślili również teorie, takie jak stres i wewnętrzne ukryte konflikty. Niektórzy uważają, że déjà vu jest wspomnieniem wcześniej zapomnianych snów. Jeszcze inni wiążą je ze zdolnościami parapsychicznymi, proroctwami lub doświadczeniami z poprzedniego życia.

Doświadczenie déjà vu może być wynikiem objawienia przez Boga pewnych rzeczy osobie przed wystąpieniem zdarzenia, ale doświadczenie to może być również po prostu wynikiem wystąpienia czegoś, co jest bardzo podobne do zdarzenia z przeszłości. Wydarzenie to wywołuje wspomnienie, powodując "niesamowite" poczucie znajomości. Zamiast być kwestią duchową, déjà vu jest prawdopodobnie prostym i nieszkodliwym zjawiskiem fizycznym.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest duchowe znaczenie doświadczenia deja vu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries