settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest definicja małżeństwa?

Odpowiedź


Na całym świecie, przynajmniej siedemnaście narodów zalegalizowało małżeństwa pomiędzy partnerami tej samej płci. Oczywistym jest, że społeczna definicja małżeństwa ulega zmianie. Ale czy rząd ma prawo przedefiniować małżeństwo, czy też definicja małżeństwa została już ustalona przez wyższą władzę?

W 1 Ks. Mojżeszowej w rozdziale 2, Bóg mówi, że nie jest dobrze dla Adama (pierwszego człowieka), aby żył sam. Wszystkie zwierzęta już są, ale żadne nie jest odpowiednie na partnera dla Adama. Bóg zatem, w swoim szczególnym akcie stworzenia, uczynił kobietę. Kilka wersetów później, kobieta nazwana jest "mężatką" (1 Ks. Mojżeszowa 2.25). Eden był sceną pierwszego małżeństwa, zaplanowanego przez samego Boga. Autor 1 Ks. Mojżeszowej zatem zapisuje standard na podstawie którego zdefiniowane są wszystkie przyszłe małżeństwa: "Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem" (1 Ks. Mojżeszowa 2.24).

Ten fragment Pisma Świętego podaje kilka kwestii dla zrozumienia Bożego planu małżeństwa. Po pierwsze, małżeństwo dotyczy mężczyzny i kobiety. Hebrajskie słowo "żona" jest określone płciowo; nie może oznaczać niczego innego, aniżeli "kobiety." Nie ma żadnego fragmentu Pisma Świętego, które wspomina o małżeństwie innym aniżeli połączenia mężczyzny i kobiety. Niemożliwe jest utworzenie rodziny lub bezpłciowe rozmnażanie się ludzi. Skoro Bóg zaplanował seks jedynie pomiędzy parą małżeńską, wynika z tego, że zamysłem Boga jest utworzenie rodziny, gdy mężczyzna i kobieta spotykają się w związku seksualnym i mają dzieci.

Druga zasada z 1 Ks. Mojżeszowej z rozdziału 2 na temat planu Bożego dla małżeństwa jest to, że małżeństwo jest przeznaczone na całe życie. Werset 24 mówi, że dwoje staje się "jednym ciałem." Ewa została stworzona z boku Adama, zatem dosłownie była jednym ciałem z Adamem. Jej istota powstała z Adama, a nie z ziemi. Każde małżeństwo zatem jest zaplanowane, aby odzwierciedlało jedność dzieloną przez Adama i Ewę. Ponieważ ich więź była "w ciele", byli razem na zawsze. Nie istniał wyjątek ucieczki w pierwszym małżeństwie, który przyzwalał na rozdzielenie małżeństwa. To znaczy, że Bóg zaplanował małżeństwo na całe życie. Gdy mężczyzna i kobieta zobowiązują się do małżeństwa, stają się "jednym ciałem" intymnie związanym ze sobą aż do śmierci.

Trzecia zasada z tego fragmentu na temat Bożego planu dla małżeństwa to monogamia. Hebrajskie słowo "mężczyzna" i "żona" są pojedynczymi słowami i nie zezwalają na wiele żon. I chociaż niektórzy mężczyźni w Piśmie Świętym mieli kilka żon, z relacji aktu stworzenia jasno wynika, że Bożym planem dla małżeństwa był jeden mężczyzna i jedna kobieta. Jezus podkreślał tą zasadę, gdy odniósł się do relacji z 1 Ks. Mojżeszowej, aby przeciwstawić się koncepcji łatwego rozwodu (Ew. Mateusza 19.4-6).

Nie powinno nas dziwić to, że świat pragnie zmienić to, co ustanowił Bóg. "Dlatego zamysł ciała jest wrogi Bogu; nie poddaje się bowiem zakonowi Bożemu, bo też nie może" (Rzymian 8.7). Mimo, iż świat kuszony jest tym, aby podać własną definicję tego czym jest "małżeństwo", Biblia jest w tym stała. Jasna definicja małżeństwa określa jedność mężczyzny i kobiety na całe życie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest definicja małżeństwa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries