settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest definicja ekklesia?

Odpowiedź


Zrozumienie definicji ekklesia (i jego alternatywnego zapisu ecclesia) jest ważnym komponentem zrozumienia kościoła. Ekklesia jest greckim słowem zdefiniowanym jako "powołanym zgromadzeniem czy kongregacją." Ekklesia jest powszechnie tłumaczone jako "kościół" w Nowym Testamencie. Na przykład, Dz. Apostolskie 11.26 (tłum. Biblia Tysiąclecia) mówi, że Barnaba i Saul "pracowali razem w kościele [ekklesia]" w Antiochii. A w 1 Koryntian 15.9 Paweł mówi, że prześladował kościół [ekklesia] Boży. Powołane zgromadzenie jest zatem kościołem wierzących, których Bóg powołał ze świata "do cudownej swojej światłości" (1 Piotra 2.9).

Słowo to w Nowym Testamencie było również używane w odniesieniu do każdego zgromadzenia ludzi. W swoim zwrocie do Sanhedrynu, Szczepan nazywa ludzi Izraela "zgromadzeniem [ekklesia] na pustyni" (Dz. Apostolskie 7.38). A w Dz. Apostolskich 19.39, ekklesia odnosi się do zwołania obywateli w celu omówienia spraw prawnych. Jednak w większości kontekstów, słowo ekklesia jest używane odnośnie ludzi, którzy tworzą kościół Nowego Testamentu.

Ważne jest, aby dzisiejszy kościół rozumiał definicję ekklesia. Kościół musi widzieć siebie jako "powołany" przez Boga. Jeśli kościół chce uczynić różnicę w świecie, musi być inny od świata. Sól jest różna od jedzenia, które doprawia. Bóg powołał kościół, aby był oddzielony od grzechu (1 Piotra 1.16), do przyjęcia społeczności z innymi wierzącymi (Dz. Apostolskie 2.42) i aby był światłem dla świata (Ew. Mateusza 5.14). Bóg w swojej łasce powołał nas do Siebie: "Dlatego wyjdźcie spośród nich i odłączcie się, mówi Pan, I nieczystego się nie dotykajcie; A ja przyjmę was" (2 Koryntian 6.17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest definicja ekklesia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries