settings icon
share icon
Pytanie

Czy bycie dawcą nasienia/ komórek jajowych jest grzechem?

Odpowiedź


Trudno jest odpowiedzieć na te pytania. Niektórzy powiedzieliby, że użycie nasienia dawcy do zapłodnienia komórki jajowej — lub oddanie własnej komórki jajowej, aby ktoś inny mógł począć — jest złe, ponieważ ma na celu pominięcie woli Bożej. Uważa się, że gdyby Bóg chciał, aby ta osoba miała dzieci, nie potrzebowałaby nasienia od nikogo innego aniżeli od swojego męża. Jeśli jednak doprowadzimy to rozumowanie do skrajności, to będziemy musieli powiedzieć, że wolą Bożą jest również śmierć osoby z zapaleniem wyrostka robaczkowego, ponieważ przeprowadzenie operacji ratującej życie „pominęłoby wolę Bożą”. Takie rozumowanie jest błędne, ponieważ interwencja medyczna nie jest z natury grzeszna.

Nadal jednak istnieje różnica pomiędzy ratowaniem życia w niebezpieczeństwie (przeprowadzenie operacji wycięcia wyrostka robaczkowego) i/a używaniem procedur medycznych, aby pomóc Bogu w stworzeniu nowego życia. W jakim stopniu postęp naukowy przynosi Bogu chwałę (1 Koryntian 6.19-20; 10.31)? Czy wszelka technologia jest czymś, z czego Bóg chce, aby korzystały Jego dzieci? W tych „szarych” obszarach wierzący w Jezusa potrzebuje mądrości. Dobrze jest zebrać szczegółowe informacje i dokładnie przestudiować procedury związane z oddaniem nasienia/komórek jajowych lub otrzymaniem nasienia/komórek jajowych od dawcy. Mądrze jest też konsultować się z lekarzami i innymi wierzącymi, a przede wszystkim spędzać dużo czasu na modlitwie.

Ostatecznie, stworzenie życia nadal pozostaje w rękach Bożych (Psalm 139.13-16; Efezjan 2.10; Psalm 110.3). Nauka może pomóc komuś w zajściu w ciążę, ale technologia nie jest źródłem życia, i Bóg nadal może powstrzymać rozwój ciąży, której nie chce aby się wydarzyła. Równocześnie, Bóg zezwala na grzech nawet gdy tego nie pochwala. Zatem pozostaje pytanie: czy grzechem jest bycie dawcą nasienia/ komórek jajowych lub otrzymanie nasienia/ komórki jajowej? Istnieją ważne kwestie do rozważenia odnośnie oddania nasienia, które pomogą komuś w podjęciu świadomej, decyzji wywyższającej Boga. Pierwsze dwa pytania są do mężczyzny, który rozważa oddanie nasienia:

Po pierwsze, czy oddane nasienie ma być rozprowadzone wśród nieznanych matek? Jeśli tak, to nie będziesz wiedział, czy Twoje dziecko będzie dorastało w kochającym domu, czy będzie wychowywane w poznaniu Pana, a nawet czy będzie miało dom z dwojgiem rodziców. Czy przyczynianie się do nadużyć w rodzinie przynosi Panu chwałę? Jeśli istnieje możliwość, że twoje dziecko nie będzie wychowywane w pobożnym domu i jeśli taka możliwość nie daje Ci spokoju podczas modlitwy, to jest to prawdopodobne, że Pan nie chce, abyś był dawcą.

Po drugie, jaki efekt wywrze Twoja darowizna (oddanie nasienia) na dziecko, które pomagasz stworzyć? Jeśli nie zamierzasz sam wychowywać dziecka, możesz przez lata zmagać się z pytaniem o to dlaczego chciałeś "sprzedać" je i nigdy nie stać się częścią jego życia. Internetowe blogi istnieją z myślą o dzieciach poszukujących swoich biologicznych ojców (lub „dawców nasienia”), które próbują pogodzić się ze swoim nietypowym dziedzictwem.

Teraz, pytanie do zamężnej kobiety rozważającej użycie oddanego nasienia: czy ty i twój mąż rozważyliście etyczne i moralne implikacje wprowadzenia spermy innego mężczyzny do twojego ciała? Bóg zaprojektował małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, aby stali się „jednym ciałem” (1 Ks. Mojżeszowa 2.24).

W przypadku kobiet rozważających oddanie komórek jajowych pytania dotyczące życia rodzinnego dzieci i ich samopoczucia emocjonalnego dotyczą w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Ponadto, w jaki sposób zostaną wykorzystane komórki jajowe? Aby faktycznie pomóc niepłodnej parze w zajściu w ciążę czy może po to, aby dalej użyć ich do badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi?

I na koniec, pytanie dla każdego do rozważenia: czy nasienie z banku spermy używane jest do zapłodnienia więcej niż jednej komórki jajowej (tak jak w procedurze in vitro)? Czy wszystkie komórki jajowe będą zapłodnione? Jeśli tak, wiele zygot/ embrionów zostanie stworzonych i niektóre z nich mogą być zniszczone, ponieważ zbyt wiele zacznie się rozwijać w macicy. Pozostałe "dodatkowe" embriony są zamrażane i nigdy nie wykorzystane. Jeśli zgadzasz się, że aborcja jest zła, to prawdopodobnie również zgodzisz się, że takie postępowanie z embrionami jest także złe.

Wierzący powinien się modlić, czytać Słowo Boże i czekać na jasną odpowiedź od Pana (Dz. Apostolskie 17.11; 2 Tymoteusza 2.15; Kolosan 1.9-10). Twoja decyzja wpływa na wielu ludzi i wpływa na potencjalne życie (czy nawet śmierć) innego istnienia ludzkiego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy bycie dawcą nasienia/ komórek jajowych jest grzechem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries