settings icon
share icon
Pytanie

W jaki sposób ustalana jest data Wielkanocy?

Odpowiedź


Cztery Ewangelie wyjaśniają, że Jezus został ukrzyżowany podczas żydowskiej Paschy (Ew. Mateusza 26.17-19; Ew. Marka 14.12-16; Ew. Łukasza 22.7-15; Ew. Jana 18.28, 39; 19.14). Cztery Ewangelie wyjaśniają również, że Jezus powstał z martwych trzy dni później, pierwszego dnia tygodnia (Ew. Mateusza 28.1; Ew. Marka 16.2,9; Ew. Łukasza 24.1; Ew. Jana 20.1,19). Z biblijnego punktu widzenia zmartwychwstanie Chrystusa powinno być zatem obchodzone w pierwszą niedzielę po żydowskiej Passze. Tak jednak nie jest. Wielkanoc obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej. Ta metoda określania daty Wielkanocy często powoduje, że Wielkanoc jest przed Paschą i / lub przesunięta daleko od Paschy. Wielkanoc może być potencjalnie obchodzona w dowolnym czasie między 22 marca a 25 kwietnia.

W historii Kościoła toczyła się znaczna debata na temat tego, kiedy Wielkanoc będzie obchodzona. Jako tło, przeczytaj nasz artykuł na temat początków Wielkanocy. Datowanie Wielkanocy w połączeniu z równonocą wiosenną i pełnią księżyca nie miało nic wspólnego z biblijnym opisem zmartwychwstania Chrystusa lub Paschy. Jedyną rzeczą, która jest wyraźnie biblijna w odniesieniu do tego, kiedy obecnie obchodzona jest Wielkanoc, jest fakt, że Wielkanoc zawsze przypada w niedzielę.

Biblia nie nakazuje chrześcijanom wyznaczania dnia na świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Jednocześnie zmartwychwstanie jest z pewnością warte świętowania (1 Koryntian rozdział 15). Świętowanie zmartwychwstania Chrystusa jest zatem kwestią chrześcijańskiej wolności. Chrześcijanie mogą świętować dzień zmartwychwstania Chrystusa i mogą powstrzymać się od świętowania. Ponieważ jest to kwestia chrześcijańskiej wolności, a nie biblijnego nakazu, wydaje się, że istnieje również wolność co do tego, kiedy dokładnie obchodzone jest zmartwychwstanie Chrystusa. Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia, dokładna data nie jest ważna. Ważny jest fakt, że Chrystus zmartwychwstał. Chrześcijanie mogą przestrzegać tradycyjnego systemu datowania Wielkanocy, tym samym świętując Wielkanoc w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej.

EnglishPowrót na polską stronę główną

W jaki sposób ustalana jest data Wielkanocy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries