settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia naucza, że istnieje dar celibatu?

Odpowiedź


Dwa fragmenty w Nowym Testamencie są najczęściej używane do omówienia tego co czasem jest nazywane "darem celibatu." Pierwszy jest w Ew. Mateusza 19.9-12 (tłum. Biblia Poznańska), "Powiadam wam, że każdy, kto rozwodzi się z żoną z wyjątkiem przypadku rozpusty, a żeni się z inną, cudzołoży. Mówią mu Jego uczniowie: Jeśli tak się ma sprawa męża z żoną, to nie warto się żenić. On zaś powiedział: Nie wszyscy pojmują tę naukę, ale tylko ci, którym to jest dane. Bo są tacy, którzy już z łona matki wyszli niezdolni do małżeństwa, i są tacy, których ludzie uczynili niezdolnymi do małżeństwa. Są wreszcie tacy, którzy sami siebie uczynili niezdolnymi do małżeństwa dla królestwa niebieskiego. Kto może pojąć, niech pojmuje."

Wyrażenie "tylko ci, którym to jest dane" odnosi się do ludzi otrzymujących to co niektórzy nazywają "darem celibatu" czy "darem życia w pojedynkę." Bez względu na to jak nazywamy ten dar, Jezus naucza, że większość ludzi nie ma naturalnego pragnienia pozostania w pojedynkę i w celibacie na całe życie. Wyjątkiem są ci, którzy "uczynili się niezdolnymi do małżeństwa dla królestwa niebieskiego". Tego rodzaju celibaty otrzymały szczególny dar od Boga.

Innym istotnym fragmentem jest 1 Koryntian rozdział 7. W tym rozdziale Paweł stwierdza, że nie jest złe się ożenić, ale lepiej jest jeśli chrześcijanin może pozostać singlem/ w pojedynkę. (Powodem jest to, że uwaga żonatego mężczyzny jest "podzielona" pomiędzy czynieniem tego co miłe Panu i uszczęśliwianiem żony; człowiek żyjący w pojedynkę jest wolny do tego by być bardziej skupionym na pracy dla Pana, wersety 32-34). Paweł mówi, "a wolałbym, aby wszyscy ludzie byli tacy, jak ja, lecz każdy ma własny dar łaski od Boga, jeden taki, a drugi inny" (werset 7). Paweł jest ostrożny i określa, że jest to "zalecenie, a nie rozkaz" (werset 6). Zdolność pozostania w pojedynkę i służenia Bogu poza małżeństwem jest darem. Paweł i paru innych miało ten dar, ale nie wszyscy tak mają.

Jak widzimy, Biblia nie nazywa tego dokładnie "darem celibatu", ale zdolność pozostania nieżonatym by służyć Bogu pełniej, określa że jest darem. Większość dorosłych pragnie małżeństwa i to pragnienie nie jest grzeszne. W rzeczywistości, małżeństwo może trzymać nas z dala od grzechu: "jednak ze względu na niebezpieczeństwo wszeteczeństwa, niechaj każdy ma swoją żonę i każda niechaj ma własnego męża" (1 Koryntian 7.2). Zamiast angażować się w niemoralność seksualną, wierzący mają być żonaci. Seks w małżeństwie pomiędzy mężem i żoną czy życie w pojedynkę w celibacie- to są tylko dwie opcje dla chrześcijan.

Chociaż Biblia wspomina o celibacie jako darze, nie jest on wymieniony w darach duchowych (1 Koryntian 12; Rzymian 12). Życie w pojedynkę jest darem, którego Bóg udziela każdemu, przynajmniej na jakiś czas. Dla niektórych, dar życia w pojedynkę jest stały; innym Bóg go zabiera i daje dar małżeństwa w to miejsce. Biblia wspiera tych, którzy są w celibacie w służbie chrześcijańskiej, są oni ważną częścią Bożej rodziny.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia naucza, że istnieje dar celibatu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries