settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o czytaniu z dłoni?

Odpowiedź


Czytanie z dłoni, znane również jako "chiromancja", ma swoje korzenie w mitologii greckiej. Chiromancja, z greckiego kheiro, co oznacza "ręka", i mantia, co oznacza "wróżenie", zasadniczo oznacza "wróżenie z dłoni". Praktykujący wierzą, że mogą interpretować czyjś charakter, losy i możliwe przyszłe wydarzenia poprzez "czytanie" linii, znaków i nierówności na dłoni danej osoby.

Chociaż czytanie z dłoni nie jest wspomniane w Biblii, to jednak wróżenie jest, i było ono wyraźnie zabronione przez Prawo Mojżeszowe (3 Ks. Mojżeszowa 19.26). Mojżesz ostrzegał swój lud zanim wszedł do Ziemi Obiecanej przed wróżbiarstwem i innymi praktykami: "niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych; gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni…" (5 Ks. Mojżeszowa 18.10-12; tłum. Biblia Warszawska). Karą za angażowanie się w te praktyki była śmierć (2 Ks. Mojżeszowa 22.18; 3 Ks. Mojżeszowa 20.27). Izraelici mieli również zakaz szukania pomocy u osób zajmujących się wróżeniem: "Kto zaś zwróci się do wywoływaczy duchów i do wróżbitów, by naśladować ich w cudzołóstwie, to zwrócę swoje oblicze przeciwko takiemu i wytracę go spośród jego ludu" (3 Ks. Mojżeszowa 20.6).

Wróżbiarstwo było również potępiane przez proroków (Ks. Izajasza 44.25; Ks. Jeremiasza 27.9; 29.8; Ks. Ezechiela 13.9). Takie okultystyczne praktyki były bardzo powszechne wśród pogańskich narodów starożytnego świata. I to po części z powodu tych obrzydliwych praktyk Bóg wypędził mieszkańców Kanaanu i zastąpił ich Izraelitami (5 Ks. Mojżeszowa 18.12, 14).

Chrześcijanie mogą być pewni, że nasz suwerenny Bóg kontroluje naszą nieprzejrzaną przyszłość. Odpowiedzi, których szukamy, nie są w naszych rękach, ale w rękach Boga. Każdy, kto obawia się o przyszłość, musi tylko usłyszeć słowa naszego Pana: "Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się o życie swoje, co będziecie jedli albo co będziecie pili, ani o ciało swoje, czym się przyodziewać będziecie [...] Bo tego wszystkiego poganie szukają; albowiem Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc o dzień jutrzejszy, gdyż dzień jutrzejszy będzie miał własne troski. Dosyć ma dzień swego utrapienia" (Ew. Mateusza 6.25, 32-34; tłum. Biblia Warszawska).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o czytaniu z dłoni?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries