settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Kościół?

Odpowiedź


Wielu ludzi dzisiaj uważa, że Kościół to budynek. Nie jest to biblijne znaczenie Kościoła. Słowo „Kościół” pochodzi od greckiego słowa „Ecclesia”, które oznacza „zgromadzenie” lub określa „ludzi powołanych”. Pierwsze znaczenie słowa „Kościół” nie dotyczyło budynku, ale ludzi. Jak na ironię, ludzie, których spytasz, z jakiego są kościoła, zazwyczaj mówią, że są z Kościoła Baptystycznego, Metodystycznego lub wymieniają inną denominację. Często odwołują się do denominacji lub do budynku. Przeczytaj List św. Pawła do Rzymian 16:5: „Pozdrówcie także Kościół, który się zbiera w ich domu...” Paweł odwołuje się do Kościoła, który zbiera się w ich domu, nie do Kościoła jako budynku, ale do ciała wierzących.

Kościół jest Ciałem Chrystusa. List do Efezjan 1:22-23 mówi: „I wszystko poddał pod Jego stopy, a Jego samego ustanowił nade wszystko Głową dla Kościoła, który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami”. Ciało Kościoła tworzą wierzący począwszy od czasów Zielonych Świąt aż do wniebowzięcia. Na Ciało Chrystusa posiada dwie cechy:

(1) Kościół uniwersalny jest Kościołem, który składa się z ludzi mających osobistą relację z Jezusem Chrystusem. 1 List św. Pawła do Koryntian 12:13 mówi: „Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem”. Widzimy, że każdy, kto wierzy, jest częścią ciała Jezusa Chrystusa. Prawdziwy Kościół Boży nie mieści się w jakimś szczególnym miejscu i nie obejmuje tylko jakiejś szczególnej denominacji. Uniwersalny Kościół Boga to ci wszyscy, którzy otrzymali zbawienie przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

(2) Lokalny Kościół jest opisany w Liście św. Pawła do Galatów 1:1-2: „Paweł, apostoł nie z ludzkiego ustanowienia czy zlecenia, lecz z ustanowienia Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który Go wskrzesił z martwych, i wszyscy bracia, którzy są przy mnie - do Kościołów Galacji”. Kościół Baptystyczny, Katolicki, itp. nie jest TYM Kościołem, Kościołem uniwersalnym, ale jest raczej Kościołem lokalnym. Kościół uniwersalny składa się z tych, którzy uwierzyli, że Chrystus jest ich Zbawicielem. Członkowie Kościoła uniwersalnego powinni szukać społeczności i zbudowania w lokalnym kościele.

Podsumowując, Kościół nie jest budynkiem, lub jakąś konkretną denominacją. Według Biblii Kościół to Ciało Chrystusa – ci wszyscy, którzy uwierzyli w zbawienie przez Jezusa Chrystusa (Ewangelia według św. Jana 3:16; 1 List św. Pawła do Koryntian 12:13). Oto członkowie uniwersalnego Kościoła (Ciała Chrystusa) w lokalnych Kościołach.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Kościół?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries