settings icon
share icon
Pytanie

Czy istnieje szatan?

Odpowiedź


Biblia dokładnie informuje nas o tym, że istnieje szatan. On jest opisany jako wróg człowieka ( 1 Ks. Mojżeszowa 3.15), ojciec kłamstwa (Ew. Jana 8.44b) oraz oskarżyciel (Ks. Objawienia 12.10) pośród innych rzeczy. Samo słowo "szatan" oznacza "przeciwnika." Ks. Izajasza 14.12-17 wyjaśnia, że szatan był początkowo istotą anielską, ale zdecydował, że pragnie czci i uwielbienia jakie jedynie Bogu się należą, przez co został wyrzucony z nieba (zobacz również Ks. Ezechiela 28.11-17).

Od momentu wypędzenia z nieba (wraz z aniołami, które wraz z nim wybrały bunt), szatan wypełnił swój cel, aby przeciwstawić się Bogu i poprowadzić również ludzi na ziemi do buntu. Szatan ma pewną władzę w tym świecie; jest nazwany "bogiem świata" (2 Koryntian 4.4) oraz "władcą, który rządzi w powietrzu" (Efezjan 2.2). Z tego powodu "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć" (1 Piotra 5.8).

Jednym, wielkim sposobem w jaki szatan dokonuje spustoszenia w naszym życiu jest zwiedzenie. Gdy szatan zwiedzie nas odnośnie tego kim jest Bóg, tego kim my jesteśmy według Boga i kim jest szatan, wtedy zdobywa moc i władzę w naszym życiu. "Szatan nie istnieje" jest jednym z najpotężniejszych kłamstw jakie chce nam wmówić szatan.

Podczas stworzenia, Bóg obdarzył ludzkość władzą nad ziemią (1 Ks. Mojżeszowa 1.28). Gdy Adam i Ewa dobrowolnie przeciwstawili się Bogu, oddali część swojej władzy; słuchając szatana, podporządkowali się diabłu. Jednak na krzyżu, Jezus pozbawił szatana jego władzy: "Teraz odbywa się sąd nad tym światem; teraz władca tego świata będzie wyrzucony" (Ew. Jana 12.31). "A Syn Boży na to się objawił, aby zniweczyć dzieła diabelskie" (1 Jana 3.8). Szatan nie ma już władzy nad tymi, którzy są w Chrystusie, chyba że mu ją dadzą, wierząc w jego kłamstwa.

Wiele błędnych informacji na temat szatana pochodzi z Hollywood oraz innych wadliwych źródeł. Konieczne jest, abyśmy odnosili się do Biblii odnośnie prawdy w tej czy innych kwestiach. Biblia jasno mówi nam, że szatan istnieje i podpowiada nam jak on działa. Nie ma powodu, abyśmy byli zastraszeni szatanem, ponieważ jego moc jest nieskończenie podległa mocy Bożej, ale Biblia mówi nam, abyśmy nie byli naiwni w naszej duchowej walce (Efezjan 6.10-18). Kluczem jest powierzenie się Bogu i przeciwstawianie się złemu (Jakuba 4.7), wiedząc, że Chrystus pokonał go raz na zawsze na krzyżu i koniec szatana- wieczny sąd- jest pewny (Ks. Objawienia 19.20).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy istnieje szatan?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries