settings icon
share icon
Pytanie

Czy piekło istnieje?

Odpowiedź


Tak, według Biblii piekło istnieje. Uwaga: w dalszej części tego artykułu będziemy używać terminu piekło w znaczeniu "miejsce świadomych mąk po śmierci". Zdajemy sobie sprawę, że piekło technicznie różni się od jeziora ognia, ale pozwolimy naszym innym artykułom opisać różnice.

Biblia mówi o rzeczywistości piekła w taki sam sposób, jak o rzeczywistości nieba (Objawienie 20:14-15; 21:1-2). Koncepcja prawdziwej, świadomej i wiecznej egzystencji w piekle jest tak samo biblijna, jak koncepcja prawdziwej, świadomej i wiecznej egzystencji w niebie. Próba ich rozdzielenia jest po prostu niemożliwa z biblijnego punktu widzenia.

Pomimo jasnego nauczania Biblii o niebie i piekle, nie jest niczym niezwykłym, że ludzie wierzą w rzeczywistość nieba, odrzucając jednocześnie rzeczywistość piekła. Po części wynika to z myślenia życzeniowego. Łatwiej jest zaakceptować ideę "miłego" życia pozagrobowego, ale potępienie nie jest już tak pociągające. Jest to ten sam błąd, który ludzie często popełniają, jeśli chodzi o nadużywanie substancji odurzających, niebezpieczne zachowania itp. Założenie, że dostaniemy to, czego chcemy, zastępuje nieprzyjemny (ale racjonalny) pogląd, że sprawy mogą nie skończyć się dobrze.

Odrzucenie istnienia piekła można również przypisać niedokładnym założeniom na temat tego, czym ono jest. Piekło często wyobrażane jest jako płonące pustkowie, loch pełen kotłów i wideł lub podziemne miasto pełne duchów i goblinów. Popularne wyobrażenia piekła często obejmują płonącą salę tortur lub duchowe więzienie, w którym przebywają złe istoty - i gdzie dobre istoty podróżują, aby walczyć ze złem. Taka wersja piekła nie istnieje. Istnieje prawdziwe miejsce zwane piekłem, ale nie jest to obraz Piekła Dantego, o którym większość ludzi myśli. Biblia podaje pewne szczegóły dotyczące piekła, ale nie są one zgodne z popularnymi mitami.

Biblia podaje bardzo niewiele szczegółów na temat piekła. Wiemy, że pierwotnie było ono przeznaczone dla demonicznych istot duchowych, a nie ludzi (Mateusza 25:41). Doświadczenie przebywania w piekle jest porównywane do palenia (Marka 9:43; 9:48; Mateusza 18:9; Łukasza 16:24). Jednocześnie piekło jest porównywane do ciemności (Mt 22:13) i kojarzone z intensywnym smutkiem (Mt 8:12) i przerażeniem (Mk 9:44).

Krótko mówiąc, Biblia mówi nam tylko o tym, jak "wygląda" przebywanie w piekle; nie mówi wprost, czym jest piekło ani jak dokładnie funkcjonuje. Biblia jasno stwierdza, że piekło jest prawdziwe, wieczne i należy go unikać za wszelką cenę (Mt 5:29-30).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy piekło istnieje?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries