settings icon
share icon
Pytanie

Czy istnieje Bóg?

Odpowiedź


Czy istnieje Bóg? Jest jednym spośród najbardziej fundamentalnych pytań postawionych przez ludzkość. Przez większą część historii ludzkości, przeważająca odpowiedź na to pytanie brzmiała "tak", chociaż była silna niezgoda co do tego jaki to bóg, Bóg czy bogowie istnieją. Z pewnością, tutaj w służbie GotQuestions.org argumentowalibyśmy, że Bóg istnieje i jest mnóstwo dowodów na potwierdzenie tego faktu.

Biblia mówi, że istnieje Bóg, że natura ukazuje Stworzyciela (Psalm 19.1) i że Bóg objawia wystarczająco dużo o sobie samym w świecie, aby ludzie Go poznali (Rzymian 1.20). Wczesny kościół chrześcijański został założony z udziałem naocznych świadków, dowodów i poprawnego rozumowania (Ew. Łukasza 1.1-2; 2 Piotra 1.16; Dz. Apostolskie 17.11; 1 Koryntian 14.20). Nawet sam Jezus odwoływał się do dowodów, gdy bronił swoich twierdzeń (Ew. Jana 5.31-47).

Poza Biblią mamy także wsparcie archeologii, nauki, historii, literatury i ludzkiego doświadczenia, że Bóg istnieje. Oczywiście, niektórzy wskazują na dowody z tych dziedzin, aby atakować koncepcję istnienia Boga. Wiele z tego co zakładamy jako część naszego codziennego życia, włączając w to rozum, moralność czy prawa człowieka, są nonsensowne jeśli Bóg nie istnieje.

Jest wiele powodów, aby wierzyć w Boga; prawdziwe pytanie jest takie czy jakaś osoba jest otwarta na te dowody czy nie. Geniusze historii byli wierzącymi i geniusze historii byli ateistami. Pytanie „czy istnieje Bóg?” dotyczy czegoś więcej niż troski czysto intelektualnej. Ostatecznie to jak człowiek próbuje odpowiedzieć na to pytanie "czy istnieje Bóg?" silnie odzwierciedla odpowiedź, którą ona czy on preferuje. Istnieją uzasadnione i nieuzasadnione podejścia, otwarte lub zamknięte sposoby patrzenia na niektóre informacje. Jeśli osoba jest zaangażowana w odrzucanie Boga, dowody i rozum nie będą czyniły żadnej różnicy. Oczywiście, to jest również prawdą dla tych, którzy wierzą w Boga i nie chcieliby przestać wierzyć w obliczu jakichkolwiek okoliczności.

Dowody historyczne, naukowe i osobiste są bez znaczenia dla osoby, która celowo nie wierzy. Jednak większość ludzi nie chce wydawać się nierozsądna, zatem ci, którzy nie chcą uwierzyć często wskazują na inne obiekcje. To skutkuje powszechnym błędem domagania się bezpośredniego, cudownego, osobistego objawienia. To jest podejście typu, "jeśli Bóg pokaże mi cud, to uwierzę". Lub podejście "jeśli Bóg napisze Ew. Jana 3.16 na Księżycu." Jezus ostrzegał przed taką niewiarą w Ew. Mateusza 12.39, "Pokolenie złe i cudzołożne znaku żąda, ale nie otrzyma innego znaku jak tylko znak Jonasza proroka."

Wyobraź sobie osobę odmawiającą uwierzenia w Abrahama Lincolna chyba, że Lincoln wrzuci filmik na YouTube wzywając ich po imieniu. Lub dziewczynę, odmawiającą uwierzenie, że ktoś ją kocha, pomimo listów i podarunków; żąda, aby ta osoba podpaliła jej dom, aby udowodnić swoją miłość. To nie są uzasadnione prośby, a osoba je czyniąca tak naprawdę mówi, "nie chcę w to wierzyć." Tacy ludzie nie zamierzają uwierzyć przyziemnym dowodom, więc są tak samo skłonni do odrzucenia cudownych dowodów (zobacz Ew. Łukasza 16.31).

Ci, którzy nie są pewni tego czy Bóg istnieje czy nie są zachęcani, aby Go poszukiwać (Ew. Mateusza 7.7), zbadać dowody (Dz. Apostolskie 17.11; 1 Tesaloniczan 5.21) i być otwartym. Chrześcijaństwo nie ma się czego obawiać z powodu prawdy (Ew. Jana 10.10) i mamy wiele powodów, aby być pewni naszej odpowiedzi na pytanie „czy jest Bóg?"

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy istnieje Bóg?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries