settings icon
share icon
Pytanie

Czy istnieją demony?

Odpowiedź


Biblia mówi o demonach jako prawdziwych, rzeczywistych bytach. Jednak biblijny opis przedstawiający demony różni się od popularnej koncepcji na ich temat. Biblia opisuje demony jako potężne, ale ograniczone i ostatecznie pokonane stworzenia. Są to anioły, które podążyły za szatanem w buncie przeciwko Bogu (Ks. Objawienia 12.3-4). Biblia nie podaje wielu szczegółów na temat demonów, ale to co podaje jest wystarczające, aby rozwiać typowe mity.

Demony są określane kilkoma alternatywnymi nazwami, w tym „duchami nieczystymi” i „duchami złymi.” Niektóre spośród fałszywych bogów, które przyjmowały ofiary z ludzi są opisane jako rzeczywiste demony (2 Ks. Kronik 11.15; 5 Ks. Mojżeszowa 32.17). Skoro demony są upadłymi aniołami, posiadają ten sam poziom mocy i wpływu co anioły. Jednak Pismo Święte zdaje się wskazywać, że Bóg ograniczył ich zdolności (2 Tesaloniczan 2.6-7). Biblia wskazuje, że nie wszystkie nieszczęścia są spowodowane wpływem demonów (Ew. Mateusza 10.1; Ew Łukasza 8.2). Zdecydowana większość wpływu demonów ma charakter duchowy, a nie fizyczny.

Kultura popularna często przedstawia demony w potwornej formie. Obejmuje to ślinotok, ostre pazury, skórzaste skrzydła i tak dalej. Lub są przedstawione jako cienie lub duchy. Żadna z tych form nie ma w ogóle podstaw biblijnych. W rzeczywistości, Biblia nigdy nie opisuje wyglądu fizycznego upadłego anioła. Tak jak w przypadku aniołów, demony są istotami duchowymi przede wszystkim z duchowym wpływem, zatem mało prawdopodobne, aby miały jakiś zestaw cech fizycznych. Jeśli zdecydują się przyjąć jakąś postać fizyczną, to znacznie sensowniejsze byłoby wybranie czegoś zachęcającego, a nie przerażającego (2 Koryntian 11.14).

Zatem, demony są dosłownymi, rzeczywistymi istotami. Demony opisane w Biblii istnieją. Jednak wersje demonów często przedstawiane w horrorach i Halloween nie istnieją.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy istnieją demony?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries