settings icon
share icon
Pytanie

Czy Bóg odpowiada na modlitwy?

Odpowiedź


Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi, Tak! Bóg obiecał, że gdy go prosimy o cokolwiek, co jest zgodne z jego wolą dla naszego życia, On nas obdarzy tym o co prosimy (1 Jana 5.14-15). Jednak istnieje jedno zastrzeżenie do tego: nie zawsze możemy lubić tą odpowiedź.

Modlimy się o wiele rzeczy- niektóre dobre, niektóre złe, a niektóre nawet bezcelowe. Ale Bóg słucha wszystkich naszych modlitw, niezależnie od tego o co prosimy (Ew. Mateusza 7.7). On nie ignoruje swoich dzieci (Ew. Łukasza 18.1-8). Gdy z nim rozmawiamy, On obiecuje, że wysłucha i odpowie (Ew. Mateusza 6.6; Rzymian 8.26-27). Jego odpowiedź może być różna: "tak", "nie" lub "poczekaj, nie teraz."

Pamiętaj, że nasza modlitwa nie jest sposobem uzyskania od Boga tego, co chcemy. Nasze modlitwy powinny skupiać się na rzeczach, które wielbią i wywyższają Boga i odzwierciedlają to, co Biblia jasno naucza na temat Bożej woli (Ew. Łukasza 11.2). Jeśli modlimy się o coś, co hańbi Boga lub nie jest jego wolą dla naszego życia, jest mało prawdopodobne, aby dał nam to o co prosimy. Boża mądrość o wiele bardziej wykracza poza naszą własną i musimy ufać, że jego odpowiedzi na nasze modlitwy są najlepszymi możliwymi rozwiązaniami.

Czy Bóg odpowiada na modlitwy?- Gdy Bóg mówi "tak."

W dwóch pierwszych rozdziałach 1 Ks. Samuela, Anna modli się i prosi Boga, aby obdarzył ją dzieckiem. Nie była płodna, co w czasach biblijnych było uważane za oznakę wstydu dla kobiety. Anna zagorzale się modliła- tak gorliwie, że kapłan który ją widział modlącą się myślał, że jest pijana. Ale Bóg słyszał Annę i pozwolił, aby poczęła dziecko.

Jezus powiedział, "I o cokolwiek prosić będziecie w imieniu moim, to uczynię, aby Ojciec był uwielbiony w Synu" (Ew. Jana 14.13). Jeśli modliłeś się o coś konkretnie, a Bóg Cię tym obdarzył, to możesz być pewien, że to było jego wolą. Nic nie dzieje się bez Boga zezwalającego na to, aby coś się wydarzyło (Rzymian 8.28).

Czy Bóg odpowiada na modlitwy?- Gdy Bóg mówi "nie"

W Ew. Jana 11 Maria i Marta chciały, aby Jezus uzdrowił ich umierającego brata, a mimo to Jezus dopuścił do tego, że Łazarz umarł. Z jakiego powodu powiedział, "nie" dla tych zasmuconych kobiet, które tak bardzo go kochały? Dlatego, że miał o wiele większe rzeczy zaplanowane dla Łazarza, rzeczy, których nikt nie mógł sobie wyobrazić.

"Nie" jest najtrudniejszą z odpowiedzi jakie możemy otrzymać. Ale znowu, ważne jest aby pamiętać, że Bóg jest wszystkowiedzący i jest świadom biegu wydarzeń całej historii. On zna każdy możliwy efekt każdego możliwego wyboru w każdej możliwej sytuacji; a my nie. On widzi "wielki obraz", my widzimy jedynie częściowe pociągnięcie pędzla. Ks. Przypowieści Salomona 3.5 mówi nam, "Zaufaj Panu z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie!." Gdy otrzymujemy odpowiedź "nie", musimy ufać, że to o co prosiliśmy, nie było wolą Bożą.

Czy Bóg odpowiada na modlitwy?- Gdy Bóg mówi, "poczekaj, nie teraz"

Czasem odpowiedź "poczekaj" jest nawet trudniejsza od usłyszenia odpowiedzi "nie", ponieważ to oznacza, że musimy być cierpliwi (Rzymian 8.25). Podczas gdy czekanie jest trudne, możemy być wdzięczni Bogu, że ma kontrolę i ufać mu, że jego czas będzie idealny (Rzymian 12.12; Psalm 37.7-9).

Bóg chce najlepszych rzeczy dla Twojego życia. On nie chce, abyś niepotrzebnie cierpiał/-a. Ks. Jeremiasza 29.11 mówi, Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was — mówi Pan — myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją." Bądź cierpliwy i wiedz, że On jest kochającym Ojcem (Psalm 46.10).

Uchwyć się fragmentu z Filipian 4.6 gdy zanosisz swoje prośby do Boga: "Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu." Wówczas, gdy Bóg odpowie, bądź gotów przyjąć jego mądrość- czy się z tym zgadzasz czy nie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Bóg odpowiada na modlitwy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries