settings icon
share icon
Pytanie

Co mogę zrobić, gdy nie czuję żadnej miłości do Boga?

Odpowiedź


Po pierwsze, ważne pytanie: czy jesteś narodzony na nowo? Czy zaufałeś Panu Jezusowi Chrystusowi w kwestii zbawienia? Jeśli tak, wrogość pomiędzy Tobą a Stworzycielem odeszła i wszedłeś w bezpieczną i kochającą relację z Bogiem. Jeśli nie masz wiary w Chrystusa, to nie masz relacji z Bogiem (Ew. Jana 14.6).

Uczucia przychodzą i odchodzą, i nie zawsze możesz "czuć" miłość do Boga. Serca mają tendencję do stawania się zimnymi i nawet najbardziej rozpaleni chrześcijanie mogą zmagać się z utrzymaniem ich miłości i służby Bogu. Kościół w Efezie musiał być napomniany przez Chrystusa: "Lecz mam ci za złe, że porzuciłeś pierwszą twoją miłość" (Ks. Objawienia 2.4). Brak uczucia miłości jednak nie oznacza, że relacja się zakończyła. Bóg się nie zmienia; Jego miłość jest stała.

Jak banalnie może to brzmieć, nie poddawaj się! Wiedz, że Bóg Cię kocha i pragnie dla Ciebie obfitego i pełnego pokoju życia w ramach Jego woli. Bóg jest kochającym, współczującym Ojcem, który patrzy na Ciebie z wielką miłością. 2 Koryntian 1.3 opisuje Boga: "Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy." On kocha Ciebie i pragnie pomóc Ci poprzez ten czas próby uczucia odłączenia od niego.

Nasza relacja z Bogiem oparta jest na miłości. On ukochał nas i posłał swojego Syna (Ew. Jana 3.16) i naszą odpowiedzią wobec Jego miłości jest odwzajemniona miłość (1 Jana 4.19) i służenie mu. Nie służenie z poczucia obowiązku, ale z poczucia prawdziwej miłości do niego i tego kim jest. Bożą wolą nie jest to, abyśmy oddawali siebie "z żalem albo z przymusu; gdyż ochotnego dawcę Bóg miłuje" (2 Koryntian 9.7). Zatem jak stać się "ochotnym dawcą", który oddaje dobrowolnie Bogu swoje serce?

Zastanów się nad swoim dotychczasowym chodzeniem z Bogiem

Czy chrześcijanie powinni czuć ciepło i "motyle w brzuchu" wobec Boga cały czas? Nie. Wszyscy mamy doliny i pustynie w naszym chodzeniu z Bogiem, i czujemy wszystkie rodzaje emocji w różnych momentach naszego życia- tak jak i w innych relacjach. W rozpalaniu Twej miłości do Boga, zacznij od samego początku. Zastanów się gdzie i jak zaczęło się Twoje chodzenie z Nim. Kiedy zostałeś/-łaś zbawiony/-a? Dlaczego zostałeś/ -łaś zbawiony/- a? Co czułeś/-łaś gdy po raz pierwszy odkryłeś/-łaś kim jest Bóg? Jak Jezus dał się Tobie poznać w Twoim codziennym życiu od tamtej pory? Przez jakie rzeczy w Twoim życiu Bóg Cię przeprowadził? Rozważ przeszłe zwycięstwa (1 Ks. Samuela 7.12) i te chwile, gdy czułeś głębokie pragnienie i tęsknotę do Boga w swoim życiu.

Módl się

Spędź wartościowy czas z Bogiem. Poznaj Go bardziej. Poznanie Go to kochanie Go. Poproś Boga o wzmocnienie Twojego pragnienia Jego w Twoim życiu. Poproś Go, aby napełnił Ciebie swoim Duchem Świętym i rozpalił Twoje zrozumienie wartości Jego charakteru. Trwaj w uległości Duchowi Świętemu i wyznawaj Bogu, że nie możesz przezwyciężyć tych trudności o własnych siłach- nikt z nas nie może. Gdy prosimy o Jego pomocną dłoń, On zawsze nas słyszy! Psalm 18.7 mówi, "W niedoli mojej wzywałem Pana i wołałem o pomoc do Boga mego, Z przybytku swego usłyszał głos mój, A wołanie moje doszło uszu jego."

Czytaj Pismo Święte

W chwilach, gdy nic nie czujesz względem Boga, pomaga czytanie Jego Słowa i zapamiętywanie tego co On czuje do Ciebie. Wgryź się w Pismo Święte jak tylko jest to możliwe, gdy rozprawiasz się z tymi uczuciami braku zainteresowania. Słowo Boże jest rzeczywiście "pochodnią nogom moim i światłością ścieżkom moim" (Psalm 119.105). Staraj się czytać psalm na dzień. Księga Psalmów jest bardzo zachęcająca i ma wiele modlitw z którymi możesz się utożsamić w Twojej obecnej sytuacji. To w Słowie Bóg objawia Siebie i swoją wolę dla Ciebie.

Szukaj poradnictwa chrześcijańskiego

To jest szczególnie ważne jeśli jesteś zły lub zagniewany na Boga z jakiegoś powodu. To trudne czuć miłość do kogoś, gdy jesteś na niego pogniewany. Jeśli dotyczy to problemu złości, jak długo czułeś/ -łaś się w ten sposób? Czy potrafisz przypisać swoje uczucia do konkretnej sytuacji? Czy cokolwiek pozwala ulżyć Twoim uczuciom lub zmienić tymczasowe Twoje postrzeganie? Poradnictwo chrześcijańskie może pomóc przepracować określone kwestie. Poprzez proces leczenia, poprowadzonego przez pastora czy innego duszpasterza, powinieneś/powinnaś pozbyć się uczucia złości lub zranienia i Twoja percepcja Boga powinna się zmienić na lepsze.

Znajdź bogobojnego mentora

Z pewnością jest ktoś kogo znasz, kto kocha Pana i którego radość chrześcijańska jest oczywista. Poproś tą osobę, aby regularnie się z Tobą spotykała. Spędzaj regularnie z nią czas, wspólnie studiujcie Biblię, módlcie się razem. Zadawaj pytania na temat duchowego chodzenia Twojego mentora i jak możesz kochać Pana bardziej. Ten przyjaciel może Ciebie zachęcić w Twojej podróży.

Dołącz się do lokalnego kościoła

Bóg zamierzył, aby życie chrześcijańskie było przeżywane zbiorowo. Z tego powodu nazywa kościół "ciałem" Chrystusa (Rzymian 12.5). Istnieje wiele możliwości służenia Panu poprzez Twój kościół i wielu ludzi może Cię napomnieć, wesprzeć i zachęcić.

Bóg nadal będzie Cię bardzo kochał! "Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach; abyście w miłości wkorzenieni i ugruntowani, wraz ze wszystkimi świętymi zdołali ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość, i poznać miłość Chrystusa, przewyższającą wszelką wiedzę, abyście zostali napełnieni całą Pełnią Bożą" (Efezjan 3.17-19; tłum. Biblia Tysiąclecia).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mogę zrobić, gdy nie czuję żadnej miłości do Boga?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries