settings icon
share icon
Pytanie

Kim są cztery istniejące stworzenia z Ks. Objawienia?

Odpowiedź


Cztery istniejące stworzenia są opisane w Ks. Objawienia 4.6–9; 5.6–14; 6.1–8; 14.3; 15.7 oraz 19.4. Teksty, te nie wskazują, że stworzenia te są symboliczne- są prawdziwymi, rzeczywistymi istotami. Cztery istniejące stworzenia (dosłownie "istoty") są szczególne, w hierarchii istot anielskich czy cherubinów. Świadczy o tym ich bliskość do tronu Boga. Ks. Ezechiela 1.12–20 sugeruje, że są w ciągłym ruchu wokół tronu.

Ks. Objawienia 5.6-14 opisuje obowiązki czy cele czterech żyjących istot. Upadają i czczą Baranka, Jezusa Chrystusa, ofiarując taki sam szacunek do Niego jaki mają do Ojca (Ks. Objawienia 4.8), udowadniając boskość Jezusa Chrystusa. Wraz z dwudziestoma- czterema starszymi, "a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych" (Ks. Objawienia 5.8). Harfy są często łączone z uwielbieniem w Starym Testamencie, jak również z proroctwem (2 Ks. Królewska 3.15; 1 Kronik 25.1). Wonność reprezentuje modlitwy świętych. Zatem, biorąc to wszystko pod uwagę, cztery żyjące istoty i dwudziestu czterech starszych trzymają w swoich rękach wszystko to, co kiedykolwiek prorocy prorokowali i wierzący kiedykolwiek wymodlili- wszystko to ma się wypełnić.

Celem tych czterech żyjących istot jest ogłaszanie świętości Boga i prowadzenie uwielbienia i adoracji Boga, i w pewien sposób są włączeni do Bożej sprawiedliwości, bo gdy On otwiera pierwsze cztery pieczęci i posyła czterech jeźdźców, aby niszczyć, ich potężne głosy, niczym grzmoty nakazują "przyjdź" (Ks. Objawienia 6.1-8). Jeźdźcy reagują na wezwania tych czterech potężnych stworzeń, wskazując na moc jaką te stworzenia posiadają. Ta moc jest ponownie widoczna w Ks. Objawienia 15.7, gdy jeden z czterech uwalnia ostatnie siedem plag Bożego gniewu na ludzkość.

Cztery żyjące istoty są bardzo podobne, jeśli nie tożsame, z istotami z Ks. Ezechiela w rozdziałach 1 i 10 oraz Ks. Izajasza 6.1-3. Jest ich czterech, są pełne oczu, mają twarze niczym istoty z Ks. Ezechiela 1.10, mają sześć skrzydeł (Ks. Izajasza 6.2) i oddają cześć jak istoty z Ks. Izajasza 6.3 mówiąc, "Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów! Pełna jest wszystka ziemia chwały jego." Mogą nie być tymi samymi istotami, ale zdecydowanie są porównywalne i prawdopodobnie tego samego rzędu.

Podsumowując, istoty te stoją najwyżej w hierarchii aniołów, których podstawowym celem jest oddawanie czci (Ks. Objawienia 19.4). Są bardzo podobne do istot z Ks. Ezechiela 1 i 10 oraz Ks. Izajasza 6.1-3 i w pewien sposób zaangażowane w Bożą sprawiedliwość.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim są cztery istniejące stworzenia z Ks. Objawienia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries