settings icon
share icon
Pytanie

Z jakiego powodu człowieczeństwo Jezusa jest ważne?

Odpowiedź


Człowieczeństwo Jezusa jest tak samo istotne jak boskość Jezusa. Jezus urodził się jako człowiek, mając w pełni naturę boską. Koncepcja człowieczeństwa Jezusa funkcjonującego równocześnie z jego boską naturą jest trudna dla ograniczonego poznania ludzkiego. Niemniej jednak, natura Jezusa- w pełni człowieka i w pełni Boga- jest faktem biblijnym. Są tacy, którzy odrzucają biblijne prawdy i twierdzą, że Jezus był człowiekiem, ale nie Bogiem (Ebionizm). Doketyzm jest poglądem, który postrzega Jezusa jako Boga, ale nie człowieka. Oba te poglądy są niebiblijne i fałszywe.

Jezus musiał urodzić się jako człowiek z kilku powodów. Jeden z nich przedstawiony jest w Galacjan 4.4-5: "Lecz gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna swego, który się narodził z niewiasty i podlegał zakonowi. Aby wykupił tych, którzy byli pod zakonem, abyśmy usynowienia dostąpili." Tylko człowiek może "podlegać zakonowi." Ani zwierzę ani jakiekolwiek stworzenie anielskie nie "podlega zakonowi." Jedynie ludzie podlegają zakonowi, i tylko człowiek może wykupić drugiego człowieka podlegającego zakonowi/prawu. Urodzeni pod prawem Bożym wszyscy ludzie winni są przekroczenia prawa. Jedynie doskonały człowiek- Jezus Chrystus- mógł żyć zgodnie z prawem i wypełnić prawo, tym samym wykupując nas od winy. Jezus dokonał tego odkupienia dla nas, na krzyżu, zamieniając nasz grzech na swoją doskonałą sprawiedliwość (2 Koryntian 5.21).

Innym powodem dla którego Jezus musiał być w pełni człowiekiem jest to, że Bóg ustanowił potrzebę przelania krwi na odpuszczenie grzechów (3 Ks. Mojżeszowa 17.11; Hebrajczyków 9.22). Krew zwierząt- mimo iż akceptowalna jako tymczasowe odkupienie, jest zapowiedzią przelania krwi doskonałego Boga Człowieka- była niewystarczająca aby dokonać całkowitego odkupienia winy za grzechy, "jest bowiem rzeczą niemożliwą, aby krew wołów i kozłów mogła gładzić grzechy" (Hebrajczyków 10.4). Jezus Chrystus, doskonały Baranek Boży, poświęcił swoje życie ludzkie i przelał ludzką krew, aby zakryć winę grzechów wszystkich, którzy kiedykolwiek w niego uwierzą. Jeśli nie byłby człowiekiem, nie byłoby to możliwe.

Poza tym, człowieczeństwo Jezusa umożliwia mu odnosić się do nas w sposób w jaki aniołowie czy zwierzęta nie potrafią. "Nie mamy bowiem arcykapłana, który by nie mógł współczuć ze słabościami naszymi, lecz doświadczonego we wszystkim, podobnie jak my, z wyjątkiem grzechu" (Hebrajczyków 4.15). Jedynie człowiek może współodczuwać z naszymi słabościami czy pokusami. W jego człowieczeństwie, Jezus podlegał wszystkim tym samym rodzajom prób, jakich my doświadczamy, i w związku z tym, zdolny jest do współodczuwania z nami i pomocy nam. On też był kuszony; był prześladowany; był biedny, był pogardzany; cierpiał ból fizyczny; znosił smutek opuszczenia i cierpienie najbardziej okrutnej śmierci. Tylko człowiek mógł doświadczać tych rzeczy, i jako człowiek mógł w pełni zrozumieć je poprzez doświadczenie.

I na koniec, to było konieczne aby Jezus przyszedł na świat w postaci ludzkiej, ponieważ wiara w tą prawdę jest warunkiem koniecznym do zbawienia. Ogłoszenie, że Jezus przyszedł na świat pod postacią ludzką jest znakiem ducha pochodzącego od Boga, podczas gdy Antychryst i wszyscy jego naśladowcy będą temu zaprzeczać (1 Jana 4.2-3). Jezus przyszedł na świat w ciele, był zdolny współodczuwać w naszych ludzkich zmaganiach; jego ludzka krew została przelana za nasze grzechy; był on w pełni Bogiem i w pełni Człowiekiem. To są prawdy biblijne, którym nie można zaprzeczyć.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Z jakiego powodu człowieczeństwo Jezusa jest ważne?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries