settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia wspomina o jakiś czarnoskórych ludziach?

Odpowiedź


Biblia nigdzie dokładnie nie wskazuje jakoby jakaś osoba miała czarną skórę. Biblia również nie wskazuje na jakąkolwiek osobę z białą skóra. Przeważająca część wydarzeń opisanych w Biblii wydarzyła się na Bliskim Wschodzie, w pobliżu lub okolicach Izraela. Ani "biali" ani "czarni" ludzie nie są popularni w tych regionach świata. Przeważająca część ludności występująca w Biblii była "semicka", z cerą delikatnie brązową. Ostatecznie, nie jest ważne to jaki kolor skóry mieli ludzie opisani w Biblii. Kolor skóry jest bez znaczenia w przesłaniu Biblii. Wszyscy powinniśmy oderwać nasze oczy od znaczenia koloru skóry, a skupić się na stanie duszy.

Niektórzy uczeni snują domysły, że żona Mojżesza- Sefora- mogła być czarnoskóra, skoro była Kuszytką (4 Ks. Mojżeszowa 12.1). Kusz to starożytna nazwa obszaru Afryki. Niektórzy wskazują, że Batszeba (2 Ks. Samuela 11.3) była czarnoskóra. Niektórzy wierzą, że królowa Saba, która odwiedziła Salomona (1 Ks. Królewska 10.1) była czarnoskóra. Etiopski eunuch z Dziejów Apostolskich 8.37 mógł być czarnoskóry. Etiopczycy wspomniani są 40 razy w Biblii, i prorok Jeremiasz pyta: "Czy Etiopczyk może zmienić swoją skórę..." (Ks. Jeremiasza 13.23- tłum. Biblia Tysiąclecia). [W większości tłumaczeń polskojęzycznych zamiast słowa "Etiopczyk" pojawia się słowo "murzyn"- przyp. tłum.]. "Szymon zwany Niger" z Dziejów Apostolskich 13.1 mógł być czarnoskóry.

Biblia jednak nie wskazuje dokładnie jakoby ci wszyscy ludzie byli czarnoskórzy. Większość biblistów wierzy, że czarnoskórzy ludzie są potomkami syna Noego- Hama (1 Ks. Mojżeszowa 10.6-20), ale nie możemy być pewni, skoro Biblia jasno o tym nie mówi. Dlaczego nie ma więcej czarnych ludzi w Biblii? Przeważająca część wydarzeń biblijnych miała miejsce na terytorium Izraela. I mimo, iż czarnoskórzy powszechnie występowali w regionach sąsiadujących z Izraelem, to jednak Izrael nigdy nie był obszarem na którym osiedlali się czarnoskórzy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia wspomina o jakiś czarnoskórych ludziach?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries