settings icon
share icon
Pytanie

Co to oznacza, że zostaliśmy cudownie stworzeni (Psalm 139.14)?

Odpowiedź


Psalm 139.14 mówi, „Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie.” Wersety te przekazują niesamowitą prawdę o naszych ciałach. Ciało ludzkie jest najbardziej zorganizowanym i unikatowym organizmem na świecie, a jego złożoność i niepowtarzalność wskazuje na wyobraźnię samego Stworzyciela. Każdy element ciała, nawet ta najmniejsza mikroskopijna komórka odsłania cudowny sposób powstania człowieka.

Inżynierowie rozumieją w jaki sposób zaprojektować mocne a przy tym lekkie wzmocnienie, poprzez umieszczenie mocniejszego materiału w zewnętrznych elementach, a wnętrze przez wypełnienie lżejszym i słabszym materiałem. Sposób ten wykorzystuje się ponieważ na powierzchnię struktury oddziaływają większe siły. Przekrój kości ludzkich także wskazuje na tę zasadę- że silniejszy materiał występuje na zewnątrz, podczas gdy wnętrze wykorzystane jest jako fabryka dla komórek krwi różnych funkcji. Gdy zbadasz zaawansowaną kamerą zdolność przepuszczania światła i umiejętność automatycznego koncentrowania się na różnych przedmiotach gałek ocznych, to dostrzeżesz powtarzający się schemat pracy ludzkiego oka. A dodatkowo, posiadając dwie gałki oczne, mamy także postrzeganie przestrzenne, które umożliwia nam określenie naszej odległości względem jakiegoś przedmiotu.

Ludzki mózg jest również niesamowitym organem, stworzonym w cudowny sposób. Posiada zdolność uczenia się, rozumowania i sterowania różnymi funkcjami ciała, takimi jak tętno serca, ciśnienie krwi, oddychanie, utrzymywanie równowagi podczas chodzenia, siadania, stania czy wtedy, gdy próbujemy wykonać jakąś czynność. Komputery mogą wspomagać pracę ludzkiego mózgu w obliczeniach, lecz są zbyt prymitywne by wykorzystywać je do przeprowadzania złożonych procesów myślowych. Mózg ludzki posiada także niesamowitą zdolność przystosowywania się. Podczas eksperymentu, gdy ludzie musieli nałożyć okulary, które przedstawiały świat „do góry nogami”, mózg każdej z tych osób szybko przeinterpretował informację na „widzianą prawidłowo.” Innym przykładem są ludzie niewidomi, których „ośrodek widzenia” w ich mózgu w krótkim czasie przejął inne funkcje. Jeszcze innym przykładem są ludzie, którzy przenieśli się do domu położonego blisko torów kolejowych i wkrótce hałas poruszających się pociągów przestał być przez nich odbierany jako coś uciążliwego.

W skali mikro ciało ludzkie jest także cudownym arcydziełem. Na przykład, informacja potrzebna do stworzenia kopii całego ciała ludzkiego z każdym niewidocznym szczegółem, przechowywana jest w podwójnej spirali DNA, znajdującej się w jądrze każdej z biliona komórek ludzkiego ciała. A system informacji i kontroli związanych z układem nerwowym jest niezwykle złożona w porównaniu z ludzkimi niezdarnymi wynalazkami telegramu czy połączeń optycznych. Każda komórka, niegdyś nazywana „prostą”, jest maleńką fabryką której wciąż do końca człowiek nie poznał. W miarę jak mikroskopy stają się bardziej zaawansowane, budowa ludzkiej komórki przyciąga coraz większą uwagę.

Zastanów się nad pojedynczą zapłodnioną komórką dopiero co poczętego życia ludzkiego. Z tej jednej komórki w macicy rozwija się szereg różnych tkanek, organów i systemów, współpracujących ze sobą w niezwykle skoordynowanym procesie. Przykładem jest mała dziurka w przegrodzie pomiędzy dwoma komorami serca noworodka. Dziurka ta, dokładnie w chwili porodu, zasklepia się pozwalając utlenić się krwi w płucach, co nie dzieje się w macicy, gdy dziecko pobiera tlen przez pępowinę.

Kolejnym elementem jest system odpornościowy człowieka, który potrafi zwalczyć różnych wrogów i samoczynnie się odnowić począwszy od najmniejszych napraw (nawet odtwarzając popsute elementy DNA) do największych (naprawiając kości i dochodząc do zdrowia po ciężkich wypadkach). Owszem, istnieją choroby które w końcu przezwyciężą nasze ciało w miarę jak się starzejemy, ale nie mamy pojęcia ile razy w trakcie naszego życia system immunologiczny ochronił nas przed pewną śmiercią.

Funkcje naszego organizmu są również zachwycające. Zadziwiająca jest umiejętność człowieka do podnoszenia dużych, ciężkich rzeczy a przy tym również ostrożne korzystanie z delikatnych przedmiotów bez ich łamania. Potrafimy wielokrotnie wystrzelić strzałę z łuku trafiając w odległy cel, wcisnąć przycisk na klawiaturze komputera bez zastanawiania się nad przyciskami, raczkować, chodzić, biegać, obrócić się w kółko, wspinać i wykonywać „proste” zadania takie jak odkręcanie żarówki, mycie zębów czy zawiązanie naszych butów- bez zastanowienia. Owszem, są ta „proste” zadania, ale gdy człowiek chce zbudować robota wykonującego tak wiele różnorodnych zadań i ruchów, to musi go zaprojektować i stworzyć zaawansowane oprogramowanie.

Funkcjonowanie układu pokarmowego i związanych z nim organów, długowieczność serca, ułożenie i funkcjonowanie nerwów i naczyń krwionośnych, oczyszczanie krwi przez nerki, złożoność ucha środkowego i wewnętrznego, zmysł smaku i powonienia oraz wiele innych rzeczy, które ledwie pojmujemy- bo każda z tych rzeczy jest zdumiewająca, wykraczająca poza ludzkie zdolności stworzenia kopii. Naprawdę jesteśmy w cudowny sposób stworzeni. Jak wdzięczni jesteśmy za to, że znamy swojego Stworzyciela- przez jego syna, Jezusa Chrystusa- będąc zdumieni nie tylko jego wiedzą ale także jego miłością (Psalm 139.17-24).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to oznacza, że zostaliśmy cudownie stworzeni (Psalm 139.14)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries