settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Tartar?

Odpowiedź


W starożytnej mitologii greckiej Tartar był straszliwą otchłanią męki w zaświatach. Był niższy nawet od Hadesu, miejsca zmarłych. Według Greków, Tartar zamieszkiwały okrutne potwory i najgorsi przestępcy.

Greckie słowo Tartarus pojawia się tylko raz w całym Nowym Testamencie. Drugi List Piotra 2:4 mówi: "Bóg bowiem nie oszczędził aniołów, którzy zgrzeszyli, lecz strąciwszy do otchłani [Tartaru], umieścił ich w mrocznych lochach, aby byli zachowani na sąd". Większość angielskich wersji tłumaczy tartarus jako "piekło" lub "najniższe piekło". Słowo Tartarus można zdefiniować jako "najgłębszą otchłań Hadesu".

Innym miejscem w Piśmie Świętym, które wspomina o grzesznych aniołach, jest Księga Rodzaju 6:1-4, gdzie "synowie Boży" przejęli kontrolę nad ludzkimi kobietami i ich potomstwem. Według Judy 1:6, niektórzy aniołowie "porzucili swoje właściwe mieszkanie" w niebiosach. Za to przestępstwo Bóg wrzucił ich do Tartaru, gdzie są przetrzymywani "w dołach ciemności" na późniejszy sąd. Wydaje się, że Tartar był tym, czego bały się demony w Łukasza 8:31.

Piotr wspomina o Tartarze w kontekście potępienia fałszywych nauczycieli. Ci, którzy potajemnie wprowadzają herezję do kościoła, spotkają się z losem podobnym do tego, jaki spotkał aniołów, którzy zgrzeszyli - skończą w Tartarze. Pan nie toleruje tych, którzy sprowadzają Jego dzieci na manowce (Mt 18:6).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Tartar?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries