settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest eulogia?

Odpowiedź


Mowa pochwalna to przemówienie (lub utwór pisemny), które chwali osobę, wydarzenie lub rzecz. Najczęściej myślimy o mowie pochwalnej jako przemówieniu na pogrzebie wygłoszonym na cześć zmarłego. Eulogia pochodzi od greckiego słowa eulogia, co oznacza "dobrą mowę" lub "piękny język".

Biblia nie mówi nic konkretnego na temat pochwał. Ma jednak wiele do powiedzenia na temat naszej mowy. List do Efezjan 4:29 mówi: "Niech żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodzi z ust waszych, ale tylko dobre, które może budować, gdy zajdzie potrzeba, aby przyniosło błogosławieństwo tym, którzy go słuchają". List do Filipian 4:8 poucza: "Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały". Z pewnością skupienie się na tych rzeczach, które są godne podziwu w danej osobie, wydarzeniu lub rzeczy, a następnie dzielenie się nimi jest właściwe.

Mamy "wyprzedzać się wzajemnie w okazywaniu szacunku" (Rzymian 12:10) i "okazywać wszystkim należyty szacunek" (1 Piotra 2:17). Z pewnością sprawia to, że wygłaszanie pochwał jest akceptowalne w oczach Boga. Wierzący nie uciekają się do pochlebstw, ale powinni być ludźmi, którzy zachęcają innych, mówią pozytywnie i oddają cześć tam, gdzie jest ona należna (zob. Rz 13:7).

Biblia nie mówi nic konkretnego na temat akceptowalnych praktyk pogrzebowych, których częścią są często eulogie. Poucza nas jednak, byśmy "smucili się z tymi, którzy się smucą" (Rz 12:15). Mówienie o pozytywnych aspektach zmarłej ukochanej osoby może być sposobem na opłakiwanie. Życie jest darem od Boga, a wszyscy ludzie są Jego stworzeniem, godnym czci i szacunku jako stworzeni na obraz Boga. Dlatego uhonorowanie zmarłego jest odpowiednią i rozsądną praktyką. List do Hebrajczyków 11 można uznać za swego rodzaju "pochwałę"; rozdział ten jest doskonałym przykładem pisma wychwalającego tych, którzy odeszli przed nami.

Pochwały mogą być pomocnym sposobem na uhonorowanie ludzi lub upamiętnienie wydarzenia. Podczas wygłaszania wszelkiego rodzaju pochwał ważne jest, aby upewnić się, że budują one słuchaczy lub czytelników. Ważne jest również, aby upewnić się, że mówiąc lub pisząc pochwałę osoby lub wydarzenia, zawsze pamiętamy, że najwyższa chwała należy się Bogu, Stwórcy i sprawcy wszystkiego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest eulogia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries