settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest podczaszy?

Odpowiedź


Historycznie rzecz biorąc, podczaszy był wysokim rangą urzędnikiem odpowiedzialnym za obsługę króla. Do jego obowiązków należało przede wszystkim podawanie wina na królewski stół. Ponieważ królowie obawiali się spisków mających na celu ich otrucie, podczaszy musiał uważnie strzec pucharu i czasami smakować napój przed podaniem, aby upewnić się, że jest bezpieczny. Ze względu na obowiązki związane z tym stanowiskiem, podczaszy musiał być godny zaufania i lojalny. Podczaszy cieszył się zaufaniem króla i ze względu na swój charakter mógł wywierać wpływ na dworze królewskim.

Wzmianka o pierwszym podczaszym w Biblii znajduje się w Księdze Rodzaju 40. Podczaszy i piekarz faraona obrazili króla i zostali wtrąceni do więzienia. Zostali uwięzieni w tym samym miejscu, co Józef, który został uwięziony z powodu fałszywych roszczeń żony Potifara (Rdz 39). Podczas pobytu w więzieniu, podczaszy i piekarz mieli sny. Józef zauważył, że byli przygnębieni i zapytał ich o to. Odpowiedzieli, że ich przygnębienie było spowodowane snami i faktem, że nie było nikogo, kto mógłby im je zinterpretować. Józef powiedział im, że interpretacje należą do Boga i wyjaśnił znaczenie ich snów. Sen podczaszego ujawnił, że zostanie on przywrócony na swoje stanowisko w ciągu trzech dni - co dokładnie się wydarzyło. Józef poprosił go, by pamiętał o nim i zaapelował do faraona w jego imieniu. Józef zdawał sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ może mieć podczaszy.

Choć w tamtym czasie podczaszy zapomniał o Józefie, przypomniał sobie o nim dwa lata później, gdy faraon również miał niepokojące sny (Rdz 41). Zgodnie z sugestią podczaszego, faraon posłał po Józefa, ponownie uznając Boga za źródło interpretacji snów, Józef wyjaśnił znaczenie snu króla. W Egipcie miało być siedem lat obfitości, a następnie siedem lat głodu. Józef poradził faraonowi, aby ten powierzył Egipt mądremu człowiekowi, który przygotuje go na nadchodzący głód. Rozpoznając Ducha Bożego w Józefie, król powierzył mu dowództwo. Chociaż podczaszy nie wykorzystał swoich wpływów, gdy Józef po raz pierwszy o to poprosił, Bóg był wierny Józefowi. Ostatecznie Józef został zastępcą faraona w Egipcie i dzięki swoim działaniom ocalił wielu ludzi.

Podczaszy są również wspomniani w 1 Księdze Królewskiej 10:4-5 i 2 Księdze Kronik 9:4 w celu przekazania, jak bardzo królowa Saby była pod wrażeniem mądrości króla Salomona i przepychu jego dworu. Podczaszy są wymienieni wraz z pałacem Salomona, jedzeniem, urzędnikami, obsługą i ofiarami całopalnymi, które złożył w świątyni. Widok mądrości Salomona wraz ze wszystkimi atrybutami sukcesu i jego oddania Panu przytłoczył królową. Podczaszy byli ważną częścią dworu królewskiego.

Nehemiasz był podczaszym perskiego króla Artakserksesa (Nehemiasza 1:11). Był lojalny wobec króla i pracował z dobrym, pozytywnym nastawieniem. Pewnego dnia Nehemiasz ze smutkiem podał mu wino, a król zauważył to i zapytał go o powód smutku (Nehemiasza 2:2). Nehemiasz skorzystał z okazji i poprosił o "urlop", aby udać się do Jerozolimy i odbudować mury, które pozostawały w ruinie. Nehemiasz 2:8 mówi: "I król dał mi je, gdyż dobrotliwa ręka mojego Boga była nade mną". Nehemiasz był doskonałym posłańcem, ponieważ ufał Bogu i szanował Go we wszystkim, co robił, a także pilnie pracował. Księga Przysłów 22:29 mówi: "Gdy widzisz męża biegłego w swoim zawodzie, to może on być w służbie u królów, a nie będzie w służbie u ludzi podłych". Tak było w przypadku Nehemiasza.

Praca Nehemiasza jako podczaszego jest dobrym przypomnieniem dla nas dzisiaj, że Bóg troszczy się o to, jak pracujemy. List do Kolosan 3:23 mówi nam: "Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie jako dla Pana, a nie dla ludzi". Sposób, w jaki pracujemy, jest odzwierciedleniem naszej relacji z Bogiem. Służba Nehemiasza jest przypomnieniem, aby pracować ciężko, wiernie i z dobrym nastawieniem, bez względu na to, jaką rolę pełnimy. Kiedy ciężko pracujemy i pokazujemy, że można na nas polegać, Bóg jest szanowany, a inni to zauważają.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest podczaszy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries