settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest modlitwa?

Odpowiedź


Najbardziej podstawową definicją modlitwy jest "rozmowa z Bogiem." Modlitwa nie jest medytacją czy pasywną refleksją; to jest bezpośrednie zwracanie się do Boga. To jest komunikowanie się ludzkiej duszy z Panem, który stworzył duszę. Modlitwa dla wierzącego w Jezusa Chrystusa jest podstawowym sposobem komunikowania emocji i pragnień z Bogiem i pielęgnowania relacji z Bogiem.

Modlitwa może być słyszalna lub cicha, osobista lub publiczna, formalna lub nieformalna. Wszystkie modlitwy muszą wypływać z wiary (Jakuba 1.6), w imieniu Pana Jezusa (Ew. Jana 16.23) i w Duchu Świętym (Rzymian 8.26). Modlitwa chrześcijańska jest skierowana do trójjedynego Boga Biblii. Modlimy się do Ojca, poprzez Syna, mocą Ducha Świętego. Niegodziwi nie mają pragnienia modlitwy (Psalm 10.4), ale dzieci Boże mają naturalne pragnienie modlitwy (Ew. Łukasza 11.1).

Modlitwa jest opisana w Biblii jako szukanie Bożej przychylności (2 Ks. Mojżeszowa 32.11), wylewania własnej duszy do Pana (1 Ks. Samuela 1.15), wołanie do nieba (2 Ks. Kronik 32.20), przybliżanie się do Boga (Psalm 73.28) oraz klękaniem przed Bogiem (Efezjan 3.14).

Paweł napisał "Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie" (Filipian 4.6-7). Nie martwcie się o nic; módlcie się o wszystko.

Wszystko? Tak, Bóg chce abyśmy z nim rozmawiali o wszystkim. Jak często powinniśmy się modlić? Biblijna odpowiedź brzmi "bez przystanku" (1 Tesaloniczan 5.17). Powinniśmy utrzymywać rozmowę z Bogiem przez cały dzień. Możemy modlić się w każdej sprawie i we wszelkich okolicznościach. Modlitwa rozwija naszą relację z Bogiem i ukazuje nasze zaufanie Jemu i całkowitą zależność od Niego.

Modlitwa jest chrześcijańskim sposobem komunikowania się z Bogiem. Modlimy się, by wywyższać Boga i dziękować mu i mówić Mu jak bardzo Go kochamy. Modlimy się, aby cieszyć się Jego obecnością i mówić Mu co się dzieje w naszym życiu. Modlimy się, aby składać prośby i szukać Jego wskazówek i prosić o mądrość. Bóg uwielbia tą wymianę ze swoimi dziećmi, tak jak my uwielbiamy wymianę jaką mamy z naszymi dziećmi. Relacja z Bogiem jest sercem modlitwy. Zbyt często tracimy z oczu to jak prosta tak naprawdę jest modlitwa.

Kiedy zanosimy prośby do Boga, dajemy Bogu znać gdzie jesteśmy i co chcielibyśmy zobaczyć. W naszych modlitwach, musimy przyznać, że Bóg jest większy niż my i ostatecznie wie co jest najlepsze w każdej określonej sytuacji (Rzymian 11.33-36). Bóg jest dobry i prosi nas, abyśmy Mu ufali. W modlitwie, mówimy ostatecznie, "nie moja wola, lecz twoja niech się stanie." Kluczem do wysłuchanej modlitwy jest modlenie się zgodnie z wolą Boga i zgodnie z Jego Słowem. Modlitwa nie jest szukaniem własnej woli, ale dążeniem do pełniejszego dostosowania się do woli Bożej (1 Jana 5.14-15; Jakuba 4.3).

Biblia zawiera wiele przykładów modlitwy i mnóstwo wezwań do modlitwy (zobacz Ew. Łukasza 18.1; Rzymian 12.12 oraz Efezjan 6.18). Boży dom ma być domem modlitwy (Ew. Marka 11.17), a lud Boży ma być ludem modlitwy: "Ale wy, umiłowani, budujcie siebie samych w oparciu o najświętszą wiarę waszą, módlcie się w Duchu Świętym" (Judy 1.20-21).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest modlitwa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries