settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest incel? Czy chrześcijanin może być incelem?

Odpowiedź


Termin incel jest skrótem od involuntary celibate. Incel jest samoidentyfikatorem używanym przez grupę, która szczególnie odczuwa urazę z powodu niezdolności do zawarcia związku, zwłaszcza związku seksualnego. Koncepcja ta pierwotnie obejmowała szeroki zakres środowisk i odnosiła się do różnych rodzajów ludzi, którzy czuli się szczególnie samotni, odrzuceni przez społeczeństwo lub odrzuceni przez partnerów seksualnych. Z biegiem czasu etykieta ta stała się bardziej ograniczona. Obecnie odnosi się głównie do osób o szczególnie zgorzkniałym, cynicznym nastawieniu do seksualności, kobiet i ogólnie zachodniego społeczeństwa.

Incels, głównie młodzi, heteroseksualni, biali mężczyźni, którzy czują się zdradzeni lub rozczarowani brakiem seksualnych lub romantycznych doświadczeń, są produktem trzech toksycznych aspektów współczesnej kultury:

1) Mentalność ofiary. Odrzucenie, jakie odczuwają incels, jest wynikiem konsekwentnej sugestii, że nieotrzymanie tego, czego się chce, wynika przede wszystkim z tego, że jakaś osoba, grupa lub społeczeństwo cię uciska lub prześladuje.

2) Bałwochwalstwo seksu. Gorycz pielęgnowana przez incelów może wynikać z przekonania, że wszelkie pragnienia lub skłonności seksualne muszą być akceptowane, celebrowane i spełniane.

3) Komora echa. Izolacja doświadczana przez incelów wynika z ich zdolności, znacznie wzmocnionej przez Internet, do otaczania się ludźmi o podobnych poglądach, przy całkowitym ignorowaniu innych, zdrowszych perspektyw. Ten kontakt z mediami społecznościowymi, jak na ironię, prowadzi do jeszcze większej izolacji i samotności.

Ekstremistyczne poglądy, takie jak te wyznawane przez incels, są często podsycane uzasadnionymi obawami. Brak zdrowych, pełnych miłości relacji prowadzi do samotności i depresji. Ci, którzy byliby usatysfakcjonowani "skromnymi" doświadczeniami seksualnymi, czują się urażeni, gdy ekstremalne upodobania seksualne są celebrowane i promowane. Poczucie, że ich doświadczenia są ignorowane - a nawet wyśmiewane - skłania ludzi do gromadzenia się z osobami o podobnych poglądach w celu potwierdzenia postrzeganego bycia ofiarą. W przypadku braku biblijnego światopoglądu czynniki te mogą połączyć się w ekstremizm, dając upust nienawiści do każdego, kto jest postrzegany jako ciemiężca.

Niektórzy, znaleźli się pod wpływem tego stresu, nazywają siebie incelami, których niezdolność do nawiązania znaczących lub satysfakcjonujących relacji prowadzi ich w gąszcz mizoginii, mizantropii i goryczy. Interpretują swój brak romantycznego lub seksualnego spełnienia jako dowód uprzedzeń lub prześladowań wobec nich.

Ekstremizm wśród inceli jest różny. Mniejszość otwarcie opowiada się za gwałtem lub napaścią. W ostatnich latach kilku głośnych sprawców masowych strzelanin w Stanach Zjednoczonych było powiązanych ze społecznością incel. Celem ich nienawiści są kobiety, mężczyźni niebędący incelami i inni, którzy są postrzegani jako osoby przyczyniające się do "problemu".

Oczywiście mentalność incel jest sprzeczna z tym, co Biblia mówi o ludzkiej wartości, seksualności i wspólnocie. Podobnie jak kultura, która rodzi samotność i niebiblijną ekspresję seksualną. Obu tym zjawiskom należy przeciwstawić prawdę. Incele muszą wiedzieć, że Bóg chce, aby seks był wyjątkowy i święty, a ich wartość nie zależy od tego, z kim sypiają. Izolacja i poczucie bycia pozbawionym są negatywnymi czynnikami, które ewangelia i chrześcijańska społeczność mogą złagodzić.

Jednocześnie ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że skrajne postawy nie rozwijają się w próżni. Zachodnia kultura wysyła obecnie wszelkiego rodzaju fałszywe komunikaty: seks to nic wielkiego, każdy powinien celebrować swoją seksualność, każdy seks to dobry seks, ludzie, którzy nie uprawiają seksu to nieudacznicy, obnoszenie się ze swoją seksualnością to prawo, którego należy bronić za wszelką cenę, i tak dalej.

Incele zostali wprowadzeni w błąd, myśląc, że złośliwie odmawia im się czegoś, co jest rzekomo tanie, powszechne i niezwykle ważne. Biblijna odpowiedź zmierzy się z dwiema rzeczami: niewłaściwym podejściem kultury do seksu i związków oraz negatywnymi reakcjami ludzi na ich własne doświadczenia. Przyjęcie biblijnego poglądu na seksualność i poczucie własnej wartości jest odpowiedzią na mentalność incel.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest incel? Czy chrześcijanin może być incelem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries