settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest antychryst?

Odpowiedź


1 Jana 2.18 mówi o antychryście: "Dzieci, ostatnia to już godzina. A słyszeliście, że ma przyjść antychryst, lecz oto już teraz wielu antychrystów powstało. Stąd poznajemy, że to już ostatnia godzina." Dokładne pojęcie antychrysta jest użyte siedmiokrotnie w Piśmie Świętym, dwukrotnie w 1 Jana 2.18 jak również w 1 Jana 2.22; 4.3; i dwukrotnie w 2 Jana 1.7. Zatem, czym jest antychryst do którego odnosi się apostoł Jan?

Znaczenie terminu antychryst jest proste „przeciwnik Chrystusa." Apostoł Jan tak opisuje go w 1 i 2 Liście Jana, antychryst przeczy Ojcu i Synowi (1 Jana 2.22), nie uznaje Jezusa (1 Jana 4.3) i zaprzecza, że Jezus przyszedł w ciele (2 Jana 1.7). Istnieje wielu "antychrystów" jak stwierdza 1 Jana 2.18. Ale mówi też o nadejściu antychrysta.

Większość proroctw biblijnych/ ekspertów eschatologicznych wierzy, że antychryst będzie ostatecznie ucieleśnieniem tego, co oznacza bycie przeciwnym Chrystusowi. W czasach ostatecznych powstanie człowiek, aby przeciwstawić się Chrystusowi i Jego naśladowcom bardziej niż ktokolwiek inny w historii. Prawdopodobnie twierdząc, że jest prawdziwym Mesjaszem, antychryst będzie dążył do dominacji nad światem i spróbuje zniszczyć wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa i naród Izraela.

Inne biblijne odniesienia do antychrysta:

Imponujący, chełpliwy król z siódmego rozdziału Daniela, który gnębi Żydów i próbuje "zmienić czasy i Prawo" (werset 25).

Przywódca, który ustanowi siedmioletnie przymierze z Izraelem a później je zerwie- w 9 rozdziale Ks. Daniela.

Król, który zamierzał zmienić czas i prawo w Ew. Marka 13.14 (por. Ks. Daniela 9.27).

Człowiek bezprawia w 2 Tesaloniczan 2.1–12.

Jeździec na białym koniu (reprezentujący jego roszczenia do bycia człowiekiem pokoju) w Ks. Objawienia 6.2.

Pierwsza bestia – ta z morza – w Ks. Objawienia 13. Ta bestia otrzymuje moc od smoka (szatana) i wypowiada "rzeczy wyniosłe i bluźniercze” (werset 5) i toczy wojnę ze świętymi (werset 7).

Dzięki Bogu antychryst/bestia, wraz ze swoim fałszywym prorokiem, zostanie wrzucony do jeziora ognia, gdzie spędzi całą wieczność w mękach (Ks. Objawienia 19.20; 20.10).

Co to jest antychryst? Podsumowując, antychrystem jest fałszywy mesjasz czasów ostatecznych, który dąży do dominacji nad światem, aby zniszczyć Izrael i wszystkich naśladowców Jezusa Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest antychryst?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries