settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest cichy czas?

Odpowiedź


Cichy czas jest ważną częścią codziennego życia chrześcijan, bo wtedy właśnie chrześcijanin udaje się do miejsca w którym będzie sam na sam z Bogiem (zazwyczaj) w swoim domu, gdzie może zbliżyć się do Boga w skupieniu. Cichy czas jest wydzieloną częścią każdego dnia na spotkanie pomiędzy wierzącym a Bogiem. Dotyczy czytania wybranego przez wierzącego fragmentu Biblii oraz modlitwy.

Każdy wierzący potrzebuje cichego czasu z Panem. Jeśli sam Jezus tego potrzebował, to o ile bardziej my tego potrzebujemy? Jezus często odsuwał się od innych, aby móc regularnie przebywać w obecności ze swoim Ojcem, jak mówi nam poniższy fragment Pisma Świętego: "Wtedy idzie Jezus z nimi do ogrodu, zwanego Getsemane, i mówi do uczniów: Siądźcie tu, a Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił" (Ew. Mateusza 26.36). "A wczesnym rankiem, przed świtem, wstał, wyszedł i udał się na puste miejsce, i tam się modlił" (Ew. Marka 1.35). "Sam zaś oddalił się na pustkowie i modlił się" (Ew. Łukasza 5.16).

Długość cichego czasu nie ma znaczenia, lecz powinien być na tyle długi, aby móc medytować nad tym co czytaliśmy, a potem by się modlić o to lub o cokolwiek innego, co przychodzi Tobie na myśl. Przybliżanie się do Boga jest satysfakcjonującym doświadczeniem, a gdy już wyrobimy nawyk cichego czasu, z niecierpliwością będziemy wyczekiwali określonego czasu na studiowanie Słowa i modlitwę. Jeśli jednak nasze plany dnia są tak przepełnione i napięte, że czujemy że nie będziemy w stanie codziennie poświęcić trochę czasu na spotkanie się z naszym Ojcem Niebiańskim, to konieczna jest rewizja naszych harmonogramów w celu usunięcie "zajętości."

Pewne ostrzeżenie: niektóre religie Wschodu nauczają zasad medytacji włączając w to instrukcje odnośnie "uwalniania umysłu" poprzez koncentrowanie się na powtarzaniu dźwięku lub określonego słowa wciąż i na nowo. Czyniąc tak szatan może siać spustoszenie w naszych umysłach. Zamiast tego, chrześcijanie powinni podążać za wskazówką apostoła Pawła z Filipian 4.8, "Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały." Napełnianie swojego umysłu tymi pięknymi myślami przynosi pokój i podoba się Bogu. Nasz cichy czas powinien być czasem przemiany poprzez odnowienie naszych myśli (Rzymian 12.2), a nie poprzez pozbywanie się ich.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest cichy czas?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries