settings icon
share icon
Pytanie

Jak wierzący rodzice powinni postąpić z nastoletnią córką, która zaszła w ciążę?

Odpowiedź


Wydaje się, że jedną z najtrudniejszych rzeczy o której powinni pamiętać chrześcijanie jest to, że bycie w ciąży nie jest grzechem. Nie jest grzechem bycie w ciąży poza małżeństwem. I nie jest grzechem urodzenie się dziecka rodzicom nie będących w związku małżeńskim. Grzechem jest uprawianie seksu poza relacją małżeńską- i to jest zarówno grzech dla mężczyzny jak i dla kobiety. Jednak intymną, niebiblijną relację można znacznie łatwiej ukryć przed krytyką niż ciążę i- co jest smutne- przynosi mniej szkody reputacji rodziny w środowisku chrześcijańskim.

I o ile jest to rozczarowujące i przytłaczające, że nastoletnia córka jest w ciąży, to ważne jest, aby patrzeć na to z perspektywy królestwa. Grzech już został popełniony. Jakiekolwiek okoliczności wpłynęły na to, że doszło do tego grzechu nie mogą być teraz uniknione. Ta nowa sytuacja nie dotyczy prawości seksu pozamałżeńskiego czy reputacji rodziny. Dotyczy to rozwoju dziecka. Wszystkie dzieci są błogosławieństwem od Boga i On ma plan dla każdego z nas (Psalm 139.13-18). Nawet jeśli okoliczności w jakich doszło do poczęcia dziecka nie są idealne, to dziecko jest tak samo cenne i kochane przez Boga jak każde inne.

Ciężarna córka jest również cenna dla Boga. Rolą rodziców jest uczenie i prowadzenie ich dzieci w bogobojnym życiu, aby potrafiły stawić czoła różnym okolicznościom. I to jest najlepsza sposobność by właśnie to uczynić. Dziewczyna może być przestraszona, zawstydzona i rozchwiana emocjonalnie, i odpowiedzialnością rodziców jest pomóc jej odsunąć dawne emocje i zwrócić się do Niebiańskiego Ojca.

Niektórzy rodzice obawiają się, że okazując córce miłość i wsparcie jakiego potrzebuje, zachęcą ją w utrwalaniu zachowania przez które doszło do ciąży. Ale znowu, bycie w ciąży i urodzenie dziecka nie jest grzechem, i istnieje wiele innych korzyści by aktywnie i publicznie pokazywać wsparcie dla ciężarnej nastolatki. To daje możliwość stworzenia środowiska w którym dziecko jest traktowane jako błogosławieństwo. Zachęca również ojca, aby ponosił odpowiedzialność bez strachu. I sprawia, że aborcja jest mniej pożądaną opcją.

Jeśli rodzina porzuci swoją ciężarną nastolatkę- nawet emocjonalnie- to bardziej prawdopodobne jest, że będzie podejmowała bardziej bolesne decyzje. Może pomyśleć, że poślubienie ojca dziecka jest jedyną opcją. Może nie wiedzieć jak zatroszczyć się o swoje zdrowie i o swoje dziecko. Inne nastoletnie ciężarne mogą patrzeć na niestabilną relację i ukrywać informację o własnym stanie.

Odwrotnie, dziewczyna będzie w stanie podjąć znacznie mądrzejsze decyzje na temat jej samej i przyszłości jej dziecka, jeśli będzie mogła polegać na akceptacji ze strony swoich rodziców i pełnym miłości prowadzeniu. Sprawianie emocjonalnych trudności podczas tej przeprawy nie będzie jej zachęcało do trzeźwego podejmowania decyzji. Mądrzy rodzice pomogą swojej córce rozważenie opcji związanych z pozostawieniem dziecka lub oddania go do adopcji. Może być również korzystne zaangażowanie ojca dziecka i jego rodziny; on również powinien czuć się zobowiązany jak matka. Po rozważnej modlitwie, rodzice dziewczyny powinni podjąć decyzję odnośnie zasięgu ich pomocy w wychowywaniu dziecka.

Nasz Bóg jest pełen mocy, który potrafi przynieść radość i błogosławieństwo nawet z grzechu. To może być niewiarygodnie ciężki czas w życiu ciężarnej nastolatki i jej rodziny, ale Bóg jest Bogiem który odpuszcza.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak wierzący rodzice powinni postąpić z nastoletnią córką, która zaszła w ciążę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries