settings icon
share icon
Pytanie

Jak wąska jest ta "ciasna brama"?

Odpowiedź


Ciasna brama, zwana również ciasnymi drzwiami odnosi się do słów Pana Jezusa z Ew. Mateusza 7:13-14 oraz Ew. Łukasza 13:23-24. Jezus porównuje ze sobą ciasną bramę z "szeroką drogą", która prowadzi na zatracenie (piekło) i mówi, że "wielu" będzie na tej drodze. Dla odmiany, Jezus mówi, że "ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują?"

Po pierwsze musimy zrozumieć, że to Jezus jest Drzwiami przez które wszyscy muszą wejść, aby dostąpić życia wiecznego. Nie ma żadnej innej drogi, ponieważ on jedynie jest "drogą, prawdą i życiem" (Ew. Jana 14.6). Droga do wieczności jest ograniczona do jednego przejścia- Chrystusa. W tym sensie, droga jest wąska, ponieważ to jest jedyna droga, i stosunkowo niewielu ludzi może przejść przez ciasną bramę. Znacznie więcej będzie próbowało znaleźć alternatywę do Bożej drogi. Będą starali się wejść tam przez zasady stworzone przez ludzi i prawa, poprzez fałszywą religię lub dzięki własnym staraniom. Tych "wielu" podąży szeroką drogą, która prowadzi do wiecznego zatracenia, podczas gdy owce, które słuchają głosu Dobrego Pasterza i podążają za nim wąską drogą do życia wiecznego (EW. Jana 10.7-11).

"Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka" (Ks. Objawienia 7.9-10).

Wchodzenie przez ciasną bramę nie jest łatwe. Jezus jasno się wyraził, gdy udzielał wskazówek swoim uczniom, aby "zabiegali" by to uczynić. Greckie słowo przetłumaczone tutaj jest "zabiegać/ starać się" to agonizomai,z którego mamy słowo agonia. Przesłanie jest takie, że ci którzy szukają wąskiej bramy muszą czynić to przez walkę i wysiłek, niczym biegacz docierający do mety, w ciele którego wszystkie mięśnie są napięte, dając z siebie wszystko. Musimy to jednak jasno wyrazić. Żadne z naszych starań nas nie zbawi; zbawienie jest darem Boga dzięki łasce wiary (Efezjan 2.8-9). Nikt nigdy nie osiągnie nieba dzięki własnemu wysiłkowi. Ale wejście przez wąską bramę jest wciąż trudne, ze względu na sprzeciw ludzkiej dumy, naszej naturalnej miłości do grzechu i sprzeciw szatana i świata w jego kontroli, z których wszystko walczy przeciwko nam w naszych dążeniach do wieczności.

Wezwanie, aby starać się wejść jest nakazem, aby pokutować i wejść przez bramę, nie po to aby stać i patrzeć, myśleć o tym, narzekać że jest zbyt ciasna lub zbyt trudna czy niesprawiedliwie wąska. Nie jesteśmy po to, aby pytać dlaczego inni nie wchodzą; nie jesteśmy po to, aby szukać wymówek lub zwlekać. Nie jesteśmy po to, aby martwić się o liczbę tych, którzy wejdą lub nie wejdą. Mamy dążyć do przodu i wejść! Następnie mamy zachęcać innych, aby starali się wejść zanim będzie za późno.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak wąska jest ta "ciasna brama"?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries