settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest symbolika chrztu wodnego?

Odpowiedź


Chrzest wodny symbolizuje całkowite zaufanie wierzącego i poleganie na Panu Jezusie Chrystusie, jak również poddanie swojego życia w posłuszeństwie Jemu. To również wyraża jedność ze wszystkimi świętymi (Efezjan 2.19) to znaczy z każdym człowiekiem z każdego narodu na ziemi, który jest członkiem Ciała Chrystusa (Galacjan 3.27-28). Chrzest wodny niesie takie przesłanie i o wiele więcej, ale nie to sprawia, że jesteśmy zbawieni. Jesteśmy zbawieni z łaski przez wiarę, niezależnie od uczynków (Efezjan 2. 8–9). Jesteśmy ochrzczeni, ponieważ przykazał to nasz Pan: „Idźcie więc i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" (Mateusza 28.19).

Chrzest wodny jest dla wierzących. Zanim zostaniemy ochrzczeni, musimy uwierzyć, że jesteśmy grzesznikami potrzebującymi zbawienia (Rzymian 3.23). Musimy także wierzyć, że Chrystus zmarł na krzyżu, aby zapłacić za nasze grzechy, że został pochowany i że zmartwychwstał, aby zapewnić nam miejsce w niebie (1 Koryntian 15. 1–4). Kiedy zwracamy się do Jezusa, prosząc Go o wybaczenie naszych grzechów i bycie naszym Panem i Zbawicielem, doświadczamy narodzenia na nowo dzięki mocy Ducha Świętego. Otrzymujemy pewność wiecznego zbawienia, umiera nasze stare ja, a rodzi się nowe życie dla Chrystusa (1 Piotra 1. 3–5). Gdy tego doświadczamy mamy biblijne podstawy do przyjęcia chrztu.

Chrzest wodny jest pięknym obrazem tego, co uczynił dla nas nasz Pan. Gdy jesteśmy całkowicie zanurzeni w wodzie, w sensie symbolicznym zostajemy pochowani z naszym Panem; zostaliśmy ochrzczeni w Jego śmierć na krzyżu i nie jesteśmy już niewolnikami siebie samych ani grzechu (Rzymian 6. 3–7). Kiedy powstajemy z wody, to w sensie symbolicznym zostajemy wskrzeszeni -powstajemy do nowego życia w Chrystusie, aby być z Nim na zawsze, zrodzeni w rodzinie naszego kochającego Boga (Rzymian 8.16). Chrzest wodny ilustruje także duchowe oczyszczenie, którego doświadczamy, kiedy jesteśmy zbawieni; tak jak woda oczyszcza ciało, tak Duch Święty oczyszcza nasze serca, gdy ufamy Chrystusowi.

Fakt, że chrzest wodny nie jest warunkiem zbawienia, najlepiej widać na przykładzie zbawionego człowieka, który nie został ochrzczony w wodzie — zbrodniarza na krzyżu (Ew. Łukasza 23. 39–43). Ten grzesznik uznał Jezusa za swego Pana, umierając na krzyżu obok Niego. Złodziej poprosił o zbawienie i wybaczono mu jego grzechy. Chociaż nigdy nie doświadczył chrztu wodnego, w tym momencie został duchowo ochrzczony w śmierć Chrystusa, a następnie został wzbudzony do życia wiecznego dzięki mocy słowa Chrystusa (Hebrajczyków 1.3).

Chrześcijanie powinni zostać ochrzczeni ze względu na posłuszeństwo i miłość do naszego Pana Jezusa (Ew. Jana 14.15). Chrzest wodny przez zanurzenie jest biblijną metodą chrztu, ponieważ w sensie symbolicznym przedstawia śmierć, pochówek i zmartwychwstanie Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest symbolika chrztu wodnego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries