settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest chrześcijański pogląd na temat zaręczyn?

Odpowiedź


W Biblii istniały trzy kroki, których musieli dokonać Żydzi, aby zawrzeć małżeństwo. Rodziny na początku musiały się zgodzić na związek i wówczas publicznie to ogłaszano. W tym momencie, para została sobie zawierzona czy zaręczona. Na końcu, para była sobie poślubiona i zaczynała ze sobą mieszkać. Zawierzenie zatem było czymś podobnym do tego, co obecnie nazywamy zaręczynami, z wyjątkiem tego, że nasze społeczeństwo nie szanuje powagi zaręczyn jak niegdyś. Gdy para żydowska była sobie zawierzona w czasach biblijnych, to już zostawali złączeni przymierzem, które mogło być zerwane jedynie przez śmierć lub rozwód.

Każdy chrześcijanin, który rozważa małżeństwo powinien uświadomić sobie głębię tego rodzaju zaangażowania i nie angażować się w to lekkomyślnie. Bóg zamierzył, aby małżeństwo było zobowiązaniem na całe życie, a nie tymczasowym ustaleniem. Biblia mówi o małżeństwie w ten sposób: "Dlatego opuści człowiek ojca swego oraz matkę i połączy się z żoną swoją. I będą ci dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza" (Ew. Marka 10.7-9).

Chrześcijanie potrzebują być pewni, że mają właściwe poznanie osoby, którą mogą poślubić zanim się zaręczą. Biblia mówi, że chrześcijanie nie mogą łączyć się i żyć w harmonii z niewierzącymi (2 Koryntian 6.14-15). Chrześcijanin wiążący się z niewierzącym prawie na pewno gwarantuje, że chrześcijanin będzie odciągany od Chrystusa, ponieważ tak jak mówi Biblia, "Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" (1 Koryntian 15.33). Jedynym sposobem, aby budować uwielbiające Boga, stabilne fundamenty małżeństwa jest posiadanie mocno ugruntowanej wiary i pewności, że potencjalny partner jest jednakowo oddany Bogu.

Chrześcijanie powinni prowadzić swoje życie z Bogiem jako reżyserem. On chce być częścią każdego aspektu naszego życia, włączając w to osobę, którą chcemy poślubić. Posiadanie właściwego zrozumienia Bożego Słowa i rozwijanie osobistej relacji z nim poprzez modlitwę i poleganie na jego prowadzeniu w Duchu Świętym jest pierwszym i najważniejszym krokiem w określaniu jego woli dla naszego życia. Światowe rady odnośnie poznawania/ spotykanie się oraz zaręczyn powinny być rozważane w świetle Bożej prawdy w Piśmie Świętym. Jeśli poszukujemy jego woli we wszystkim co robimy, On poprowadzi nasze ścieżki (Ks. Przypowieści Salomona 3.5-6).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest chrześcijański pogląd na temat zaręczyn?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries