settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest chrześcijański punkt widzenia?

Odpowiedź


Punkt widzenia odnosi się do ogólnych koncepcji świata z konkretnego punktu odniesienia. Chrześcijański punkt widzenia na świat jest więc ogólną koncepcją świata z chrześcijańskiego punktu odniesienia. Punkt widzenia danego człowieka jest jego „wielkim obrazem”, harmonią wszystkich jego wierzeń na temat świata. Jest to jego sposób rozumienia rzeczywistości. Punkt widzenia jest podstawą do codziennych decyzji i jest więc niezmiernie ważny.

Kilka osób postrzega jabłko leżące na stole. Botanik patrząc na jabłko klasyfikuje je. Artysta widzi martwą naturę i rysuje ją. Sklepikarz widzi wartość i inwentaryzuje ją. Dziecko widzi pożywienie i zjada je. To, jak patrzymy na jakąkolwiek sytuację na wpływ na to, jak postrzegamy świat ogólnie. Każdy punkt widzenia, chrześcijański czy też nie, musi odpowiedzieć na następujące pytania:

1) Jak powstaliśmy? (I dlaczego tu jesteśmy?)
2) Co jest nie tak ze światem?
3) Jak można to naprawić?

Punktem widzenia, jaki dziś przeważa, jest naturalizm. Jego odpowiedzi na te pytania brzmią: 1) Jesteśmy produktem przypadku natury bez większego celu. 2) Nie szanujemy natury tak, jak powinniśmy. 3) Możemy uratować świat przez ekologię i ochronę środowiska. Punkt widzenia naturalistów łączy wiele powiązanych filozofii, tj. Relatywizm, egzystencjalizm, pragmatyzm i „utopizm.”

Chrześcijański punkt widzenia, z drugiej strony, odpowiada na te trzy pytania na podstawie Biblii: 1) Jesteśmy stworzeni przez Boga po to, by rozporządzać światem i mieć społeczność z Bogiem (Księga Rodzaju 1:27-28; 2:15). 2) Zgrzeszyliśmy przeciwko Bogu i to przez nas świat został przeklęty (Księga Rodzaju 3). 3) Bóg sam odkupił świat poprzez ofiarę swojego Syna, Jezusa Chrystusa (Księga Rodzaju 3:15; Ewangelia wg św. Łukasza 19:10), i pewnego dnia odnowi świat tak, że wróci on do swojego pierwotnego stanu (Księga Izajasza 65:17-25). Chrześcijański punkt widzenia prowadzi nas do wiary w moralne autorytety, cuda, ludzką godność i w możliwość odkupienia.

Ważne jest, abyśmy pamiętali, że punkt widzenia jest ogólny. Ma on wpływ na każdą dziedzinę naszego życia, od pieniędzy do moralności, od polityki do sztuki. Prawdziwe chrześcijaństwo jest czymś więcej niż zestawem idei, o których mówi się w kościele. Chrześcijaństwo, jak mówi o tym sama Biblia, jest samo w sobie punktem widzenia. Biblia nigdy nie robi różnicy między „religijnym” i „świeckim” życiem. Możemy prowadzić tylko chrześcijańskie życie. Jezus powiedział o sobie, że jest „drogą i prawdą, i życiem” (Ewangelia wg św. Jana 14:6) i, czyniąc to, stał się naszym światopoglądem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest chrześcijański punkt widzenia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries