settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest antropologia chrześcijańska?

Odpowiedź


Antropologia jest nauką o człowieku. Antropologia chrześcijańska jest nauką o człowieku z perspektywy chrześcijańskiej/ biblijnej. Jest głównie skoncentrowana na naturze ludzkości- na tym jak niematerialne i materialne aspekty człowieka odnoszą się do siebie wzajemnie. Poniżej zamieszczamy kilka popularnych pytań dotyczących antropologii chrześcijańskiej:

Co to znaczy, że człowiek jest uczyniony na obraz i podobieństwo Boga (1 Ks. Mojżeszowa 1.26-27)? Obraz Boga odnosi się do niematerialnej części człowieka. To jest to, co odróżnia człowieka od świata zwierzęcego, co sprawia, że nadaje się do "panowania", które zamierzył dla niego Bóg (1 Ks. Mojżeszowa 1.28) i umożliwia mu komunię/ budowanie relacji ze swoim Stwórcą. To jest podobieństwo mentalne, moralne i społeczne.

Czy składamy się z trzech czy dwóch części? Czy mamy ciało, duszę i ducha czy ciało i ducha-duszę? Istoty ludzkie zostały zaplanowane, aby miały relację z Bogiem, i w związku z tym, Bóg stworzył nas z dwoma wymiarami zarówno materialnym jak i niematerialnym. Aspekty materialne naszego istnienia dotyczą oczywiście tych rzeczy, które są namacalne i istnieją tylko tak długo jak żyje dana osoba. Aspekty niematerialne są tymi, które nie są namacalne: dusza, duch, intelekt, wola, sumienie itp. Ten drugi aspekt istnieje poza życiem fizycznym danej osoby.

Jaka jest różnica pomiędzy duszą a duchem? Ważne jest, aby zrozumieć, że oba stwierdzenia odnoszą się do niematerialnego aspektu istnienia człowieka, ale jedynie "duch" odnosi się do relacji z Bogiem. "Dusza" odnosi się do funkcjonowania człowieka w świecie, zarówno w sensie materialnym jak i niematerialnym.

Jakie jest pochodzenie różnych ras? Biblia nie podaje dokładnie pochodzenia różnych "ras" czy kolorów skóry ludzkości. Właściwie, jest tylko jedna rasa- rasa ludzka. W tej rasie, istnieje duża różnorodność co do koloru skóry oraz innych aspektów fizycznych.

Antropologia chrześcijańska zajmuje się tym, kim jesteśmy i jak jesteśmy związani z Bogiem. To, czy ludzie są z natury dobrzy, czy z natury grzeszni, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia, w jaki sposób możemy odnowić naszą relację z Bogiem. To czy dusza ludzka trwa po śmierci determinuje w dużej mierze nasz pogląd dotyczący naszego celu tutaj na tym świecie. Antropologia chrześcijańska pomaga nam zrozumieć nas samych z perspektywy Bożej. Kiedy zagłębimy się w ten temat, mamy lepsze zrozumienie naszej upadłej natury, a to prowadzi nas do zachwytu nad miłością Zbawiciela, który widział nasz beznadziejny stan i poszedł na krzyż, aby nas odkupić. Gdy uświadomimy sobie i przyjmiemy to poświęcenie za nas, nasza natura doświadcza Bożej przemiany, czyniąc z nas całkowicie nowe stworzenie (2 Koryntian 5.17). To właśnie ta nowa osoba, może się do niego zwracać tak jak powinniśmy, jako jego ukochane dzieci.

Kluczowym wersetem antropologii chrześcijańskiej jest Psalm 139.14, "Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest antropologia chrześcijańska?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries