settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o tańczeniu? Czy chrześcijanin może tańczyć?

Odpowiedź


Biblia nie podaje szczególnych instrukcji odnośnie tańczenia. Może pomocnym będzie przyjrzenie się kilku przykładom dobrego i złego tańca, by potem wymienić niektóre biblijne zasady, na podstawie których będziemy mogli zbudować pewne standardy odnośnie tańczenia. 2 Księga Mojżeszowa 32,6.19-25- przedstawia niechlubną część historii Izraela. Podczas, gdy Mojżesz był na górze i rozmawiał z Bogiem, Izraelici zrobili sobie bożka. Podczas świętowania i czczenia tego bożka zaczęli tańczyć. Kończyli "ucztą" (werset 6) i zaczęli "tracić kontrolę" nad sobą (werset 25 mówi o "nagości" w niektórych tłumaczeniach). W tym przypadku taniec doprowadził do grzesznego zachowania. W 2 Księdze Mojżeszowej 15,20 Miriam tańczyła aby świętować zwycięstwo bożej mocy zademonstrowanej nad Morzem Czerwonym. 2 Księga Samuela 6,12-16 - Król Dawid "tańczył przed Panem", aby świętować powrót Arki Przymierza do Jerozolimy.

Każdy taniec, który związany jest z uwielbieniem i wywyższaniem Boga nie jest uznawany za grzech. Poniżej podajemy więcej zasad odnośnie tańca o jakich powinniśmy pamiętać w tych rozważaniach: Księga Kaznodziei Salomona 3,4 - jest odpowiedni czas aby tańczyć (istnieje też nieodpowiedni czas by tańczyć). Psalm 149,3; 150,4 - oba te fragmenty wskazują, że możemy uwielbiać czy chwalić Boga przez taniec. 1 Koryntian 6,19-20 - nasze ciało należy do Boga, a ono jest świątynią Ducha Świętego. Zatem wszystko co czynimy powinno być uwielbieniem dla Boga.

Taniec, który skupia uwagę na tobie lub na twoim ciele jest zatem czymś grzesznym. W 1 Koryntian 7,1-3 autor mówi "Dobrze jest, jeżeli mężczyzna nie dotyka kobiety". Paweł wiedział, że mężczyzna ma bardzo silny popęd seksualny, który można łatwo rozbudzić. Z tego powodu, wiele stylów tańca w parach, które odbywa się poza małżeństwem może być wielką pokusą szczególnie dla mężczyzn. "Młodzieńczych zaś pożądliwości się wystrzegaj" (2 Tymoteusza 2,22). Każdy taniec, który rozbudza grzeszne pragnienia w osobach tańczących lub w innych osobach jest grzeszny. Ew. Mateusza 18,6 - absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja w której swoim zachowaniem pociągamy kogoś do grzechu. Tańczenie w sposób w który druga osoba ulega pokusie pożądliwości podlega tej właśnie kategorii. 1 Tesaloniczan 5,22 - jest to bardzo pomocna zasada szczególnie, gdy nie jesteśmy pewni czy dana sytuacja w tańcu jest odpowiednia: "Od wszelkiego rodzaju zła z dala się trzymajcie." Jeśli jakaś sytuacja wygląda na grzeszną, nie róbmy tego.

Na koniec musimy wspomnieć, że jest wiele stylów tańca, które nie są odpowiednie dla wierzących, którzy pragną wywyższać Boga w swoim życiu i przez swoje ciało. Biblia stwierdza, że możemy tańczyć w taki sposób, który nie prowadzi innych lub nas samych do pokuszenia, lecz przynosi Bogu chwałę.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o tańczeniu? Czy chrześcijanin może tańczyć?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries