settings icon
share icon
Pytanie

Jestem chrześcijaninem uzależnionym od papierosów. Jak mogę przestać palić?

Odpowiedź


Wielu chrześcijan, którzy przez wiele lat dużo paliło, bardzo łatwo może się utożsamić z tymi, którzy usilnie próbują rzucić palenie. Z pewnością nie jest to łatwe, ale można się tego pozbyć. Wiele osób spalających dwie paczki dziennie jest teraz wolnych od nałogu i może zaświadczyć, że można to uczynić gdy zwrócimy się z tym do Boga i będziemy polegali na jego sile i mocy.

Istnieje bardzo wiele powodów dla których rzucenie nawyku palenia jest dobre dla każdego człowieka, a szczególnie dla chrześcijan. Jeśli chrześcijanin nie jest pewien z jakiego powodu powinien rzucić palenie i czy poprzez palenie dopuszcza się grzechu, to polecamy artykuł: Jaki jest chrześcijański punkt widzenia na temat palenia? Czy palenie jest grzechem? Powody, które przedstawione są w powyższym artykule powinny dostarczyć motywacji palaczowi, szczególnie gdy nie jest pewien czy powinien rzucić palenie. Jeśli ktoś podejmuje decyzję o rzuceniu palenia, to należy sobie uświadomić, że powszechnie uznaje się to za jeden z najtrudniejszych nawyków. Badania pokazują, że nikotyna jest bardzo uzależniającą substancją, i jak niektórzy mówią, nawet bardziej aniżeli heroina.

Ale fakt ten nie powinien nas zniechęcać. Paweł w liście do Filipian mówi nam: "Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie" (Filipian 4.13). I mimo, że jest to trudne, to do pełnego oczyszczenia potrzeba czasu zanim ktoś pozbędzie się ochoty na papierosy, a jako chrześcijanie mamy patrzeć na Boga, od którego pochodzi pomoc. Nastawiamy swoje serca na rzeczy z góry i modlimy się, aby Pan obdarzył nas siłą potrzebną do zwycięstwa w tej próbie. Wiele osób odsuwa się od Boga w swoich staraniach pozbycia się nałogu, a to duży błąd. Modlitwa jest szczególnie ważna w tego typu sytuacjach, bo właśnie wtedy możemy bezpośrednio zanieść swoje problemy do tronu Bożego i do niego, który może je rozwiązać.

Poleganie na mocy Ducha Świętego niekoniecznie oznacza to, że nie możemy równocześnie stosować plastrów antynikotynowych. Wiele osób otrzymało wspaniałą pomoc poprzez wykorzystanie różnych plastrów, gum czy tabletek tego typu. Po modlitwie i rozmowie z lekarzem, gdy Bóg napełnia cię pokojem odnośnie użycia pomocy antynikotynowej, nie ma biblijnych powodów dla których nie mógłbyś ich użyć.

Bóg powiedział, że jego łaska jest wystarczająca (2 Koryntian 12.9). Gdy jesteśmy słabi, wtedy On okazuje nam swoją moc. Nasze pragnienie palenia papierosów zostanie zredukowane, gdy zaczniemy wzrastać i zdobywać siłę w Panu. Moc Boża będzie w nas działała, aby usuwać potrzebę palenia, a wszystko to na jego chwałę. Bóg da nam siłę, aby postawić Chrystusa na pierwszym miejscu, a siebie na drugim. Czyniąc tak przekonamy się, że to czego sobie odmawiamy zostanie wynagrodzone tym, co uzyskamy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jestem chrześcijaninem uzależnionym od papierosów. Jak mogę przestać palić?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries