settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni być patriotami?

Odpowiedź


Podobnie jak w przypadku wielu słów, istnieją różne niuanse znaczeniowe, a różni ludzie używają tego słowa na różne sposoby. Na przykład w najprostszej definicji bycie patriotą oznacza po prostu „kochanie swojego kraju”. Dopóki miłość do kraju nie zastępuje miłości do Boga, i jeśli jest utrzymywana we właściwej perspektywie, nie ma nic złego w tym, że chrześcijanin jest patriotą. Jednak inna definicja bycia "patriotą" wskazuje, że dana osoba powinna przedkładać interesy narodu ponad swoje osobiste czy grupowe interesy. Patriotyzm doprowadzony do takiej skrajności może stać się formą bałwochwalstwa, zwłaszcza jeśli miłość do swojego kraju jest większa niż miłość do Boga i Bożego planu odkupienia ludzi z „każdego plemienia, języka i narodu” (Ks. Objawienia 7.9).

Jeśli chodzi o odpowiedzialność chrześcijanina względem rządu, wiemy na podstawie Rzymian 13.1-7, że mamy podlegać władzy zwierzchniej i szanować ją, nawet jeśli nie jest honorowa, ponieważ to ostatecznie Bóg był tym, który powierzył im władzę nad nami. Zatem jako chrześcijanie mamy wobec Boga obowiązek być wzorowymi obywatelami, podlegającymi władzy zwierzchniej poprzez przestrzeganie praw, płacenie podatków itp. Jednak naszą pierwszą i najważniejszą odpowiedzialnością jest bycie posłusznym Bogu. W krajach, gdzie indywidualni obywatele mają możliwość zmiany rządu i wpływania na niego poprzez głosowanie lub poprzez zaangażowanie polityczne, częścią bycia przykładnym obywatelem jest głosowanie i wywieranie wszelkiego dobrego wpływu na rząd.

W krajach w których chrześcijanie nie mają nic do powiedzenia odnośnie decyzji swoich przywódców, znacznie trudniej jest być patriotą. Ciężko jest miłować opresyjne rządy. Jednak chrześcijanie wciąż pozostają zobligowani do modlitwy za swoich przywódców (1 Tymoteusza 2.1-4). Bóg uszanuje nasze posłuszeństwo wobec swojego nakazu i w swoim doskonałym czasie, osądzi sprawiedliwie przywódców, którzy się od niego odsunęli.

Czy chrześcijanin powinien być patriotą? W granicach rozsądku, tak. Równocześnie, ostateczna wiara chrześcijańska, miłość i posłuszeństwo mają być zarezerwowane jedynie dla Boga.EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni być patriotami?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries