settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest chrislam?

Odpowiedź


Chrislam jest próbą łączenia chrześcijaństwa z islamem. Rozpoczęło się to w Nigerii w 1980r. i koncepcje chrislamu rozprzestrzeniły się na dużą część świata. Podstawowa zasada wiary chrislamu opiera się na przekonaniu, że chrześcijaństwo i islam są ze sobą zgodne. Chrislam nie jest samodzielną religią, a raczej zamazaniem różnic pomiędzy chrześcijaństwem a islamem.

Zwolennicy chrislamu wskazują na takie rzeczy jak to, że Koran wspomina o Jezusie 25 razy, że chrześcijaństwo i islam mają podobne nauczanie na temat zasad moralnych i etyki czy też wskazuje na potrzebę tych dwóch monoteistycznych religii by łączyły się w walce przeciwko wzrostowi ateizmu i alternatywnej duchowości. Chrislam jest postrzegany przez niektórych jako rozwiązanie dla trwającego konfliktu pomiędzy światem zachodnim, który jest zasadniczo chrześcijański, a Bliskim Wschodem, który z kolei jest muzułmański.

I mimo, że niezaprzeczalnie istnieje wiele podobieństw pomiędzy chrześcijaństwem a islamem (i judaizmem), to jednak chrislam ostatecznie się rozpada, ponieważ chrześcijaństwo i islam przeczą sobie wzajemnie w jednej z najważniejszych kwestii- tożsamości Jezusa Chrystusa. Prawdziwe chrześcijaństwo uznaje Jezusa jako ludzkie wcielenie samego Boga. Dla chrześcijan, boskość Chrystusa nie podlega żadnym wątpliwościom, ponieważ bez jego aspektu boskości, śmierć Jezusa na krzyżu nie byłaby wystarczająca do tego, aby zmazać grzechy całego świata odkupieńczą ofiarą (1 Jana 2.2).

Islam stanowczo odrzuca boskość Chrystusa. Koran wskazuje na to, że koncepcja jakoby Jezus był Bogiem jest bluźnierstwem (5.17). Wierzenie w boskość Chrystusa uznawane jest przez muzułmanów za szirk [szirk najczęściej pojawia się, gdy czczony jest kto inny u boku Allaha- przyp. tłum.]. Z tego powodu islam odrzuca śmierć Chrystusa na krzyżu (4.157-158). Najistotniejsza doktryna wiary chrześcijańskiej jest odrzucona w islamie. W efekcie czego te dwie religie nie są kompletnie ze sobą zintegrowane (spójne), a koncepcje chrislamu powinny być odrzucone zarówno przez chrześcijan jak i muzułmanów.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest chrislam?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries