settings icon
share icon
Pytanie

Czego powinnam szukać w chrześcijańskim chłopaku?

Odpowiedź


Biblia nie wspomina o rodzaju randkowania jakie widzimy obecnie. Raczej, w kategoriach relacji romantycznych skupia się na zasadach dla małżeństwa. Obecne randkowanie wykorzystywane jest jako sposób oceniania czy mężczyzna i kobieta byliby dobrymi partnerami w małżeństwie. Z tego wynika, że chrześcijański chłopak powinien być przede wszystkim mężczyzną, o którym myślisz, że byłby dobrym mężem chrześcijańskim. Chrześcijanka powinna szukać kogoś, kto myśli poważnie o Bogu i o niej oraz relacji z nią. Każdy może powiedzieć, że kocha Jezusa lub to, że są chrześcijanami. Skąd wiesz, że gdy się w kimś zakochujesz, to jest on (z tobą) szczery?

Biblia pełna jest wersetów, które opisują to, jaki powinien być chrześcijanin, wersety które są pomocne i godne zaufania dla kobiety, która ocenia potencjalnego męża. Poniżej znajduje się kilka wskazówek w oparciu o te wersety. Chłopak chrześcijański powinien być:

Pokorny i chętny do nauki: Biblia naucza nas, że sprawiedliwy mężczyzna czy mądry mężczyzna, chętnie przyjmie wskazówki, nawet jeśli sprawiają mu ból (Psalm 141.5; Ks. Przypowieści Salomona 9.9, 12.15). Sprawiedliwy mężczyzna potwierdza gotowość do bycia korygowanym przez Pismo Święte oraz do kochania i słuchania tych, którzy mogą uczyć go z Pisma Świętego.

Uczciwy: Czy jego czyny są spójne z jego słowami? Biblia mówi, że sprawiedliwy mężczyzna charakteryzuje się uczciwością w swoim postępowaniu osobistym i biznesowym (Efezjan 4.28). Dodatkowo, gdy składa obietnicę, chrześcijanin dotrzymuje jej, nawet jeśli jest to dla niego bolesne (Psalm 15.2-5). Krótko mówiąc, jego charakter powinien być spójny wewnętrznie.

Bezinteresowny: Biblia mówi dokładnie do mężczyzn, gdy mówi im, aby kochali swoje żony jak własne ciała, tak jak Chrystus umiłował kościół i wydał za niego samego siebie (Efezjan 5.25-28). Chłopak chrześcijański powinien zaczynać przejawiać tego rodzaju troskę i miłość wobec swojej dziewczyny na długo przed małżeństwem. Miłość jest prosta w początkowej fazie romantycznej, ale chłopak chrześcijański powinien być takim typem mężczyzny, którego zachowanie i intencje będą pełne miłości w różnych okolicznościach (1 Jana 3.18).

Zdolny i gotowy, aby utrzymać rodzinę: Biblia mówi, że mężczyzna który nie utrzymuje rodziny jest gorszy od niewierzącego (1 Tymoteusza 5.8). Utrzymywanie rodziny niekoniecznie oznacza przynoszenie dużej ilości pieniędzy. Kwestia dotyczy tego, czy bierze odpowiedzialność za dobrobyt swojej żony i dzieci. Ważne jest, aby kobiety zrozumiały powagę tego wersetu. Kobiecie bardzo trudno jest szanować mężczyznę, który nie chce utrzymywać rodziny, a jeśli żona ma problemy, aby szanować swojego męża, problemy małżeńskie będą wykraczać poza sferę finansową. Szacunek kobiety dla jej męża i miłość męża do swojej żony są współzależne i życiodajne dla małżeństwa (Efezjan 5.25-32).

Chęć do proaktywnej ochrony: Zarówno fizycznie jak i emocjonalnie, kobiety mają tendencję do bycia słabszymi i bardziej podatnymi na zranienia niż mężczyźni. Potrzebują być zrozumiane i ochronione oraz zadbane w sposób proaktywny. Chłopak chrześcijański jest mężczyzną, który będzie uważał i troszczył się o swoją dziewczynę oraz wnosił tą pasję ochraniania jej w ich małżeństwo (1 Piotra 3.7).

Oto kilka negatywnych rzeczy, na które trzeba uważać: materializm (1 Jana 2.15-16; 1 Tymoteusza 6.10), okłamywanie (Ks. Przypowieści Salomona 12.22; 19.22), niewierność seksualna (Ks. Kaznodziei Salomona 7.26; Ks. Przypowieści Salomona 7) oraz słabe traktowanie członków rodziny, szczególnie matki (Ks. Przypowieści Salomona 15.20; 19.26; 20.20; 23.22). Zazwyczaj, sposób traktowania własnej matki przez mężczyznę jest dobrą wskazówką tego jak będzie traktował swoją żonę. Uważaj również na irracjonalne i kontrolujące oraz zazdrosne tendencje, gdyż te zazwyczaj prowadzą do przemocy (Ks. Przypowieści Salomona 6.34; 27.4).

I na koniec, chłopak chrześcijański jest tym z którym kobieta jest równo dopasowana. Po pierwsze, w sensie duchowym- relacja pary z Bogiem powinna być kluczowym aspektem w każdej relacji, i powinni być dopasowani pod tym względem. Wierzący mają nakaz, aby poślubiać wierzących (2 Koryntian 6.14), zatem nie ma powodu, aby umawiać się na randki z niewierzącym. Ale para powinna być równo dopasowana w bardziej praktycznych aspektach, posiadać współgrające ze sobą temperamenty, podobny poziom energii i dzielić wspólne cele życiowe i zainteresowania. Te rzeczy ogromnie przyczyniają się do szczęścia w związku.

Oprócz tego wszystkiego, jeśli mężczyzna ma dobre poczucie humoru oraz stałe, wesołe usposobienie, to jest to niesamowicie zachęcające dla jego żony. Nikt nie jest w stanie "być wystarczająco dobrym" przez cały czas, ale mężczyzna którego charakteryzuje pokój i radość Ducha jest prawdziwym skarbem. Życie jest trudne i małżeństwo jest również trudne. Będą smutne chwile i będą też konflikty. Z tego powodu właśnie, radosny, zachęcający małżonek jest prawdziwym błogosławieństwem (Ks. Przypowieści Salomona 16.24; 17.22; 15.30).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czego powinnam szukać w chrześcijańskim chłopaku?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries