settings icon
share icon
Pytanie

Jakie zasady biblijne należy zastosować w chrześcijańskiej ceremonii ślubnej?

Odpowiedź


Biblijne zasady mogą być zastosowane w każdym obszarze życia, włączając w to chrześcijańską ceremonię zaślubin. Jednak istnieje różnica pomiędzy przygotowywaniem do ceremonii zaślubin a przygotowywaniem do małżeństwa. Wielu ludzi podejmuje znacznie większy wysiłek i bardziej myśli o ceremonii zaślubin niż robią to w odniesieniu do przyszłego małżeństwa, a statystyki rozwodów potwierdzają tą smutną prawdę. Ale gdy pobierają się chrześcijanie, każda część ceremonii i w efekcie małżeństwo może być pokierowane zasadami biblijnymi. Gdy zasady te są przestrzegane i uznawane, nie tylko ceremonia zaślubin ma znaczenie, ale małżeństwo jest zbudowane na solidnym fundamencie.

Ceremonie małżeńskie różnią się znacznie w zależności od kultury. Chrześcijańskie ceremonie zaślubin mogą różnić się stylem, długością, kosztami i elementami, a mimo to być na cześć Boga. Elementy jakie para wybierze, aby zawierały się w ceremonii nie mają wielkiego znaczenie. To co liczy się bardziej to serca panny młodej i pana młodego i ich chęć stawiania Boga w centrum ich życia i rodziny. Znaki rozpoznawcze tego zobowiązania podczas chrześcijańskiej ceremonii zaślubin obejmują często następujące:

1) Krótkie kazanie biblijne wygłoszone przez pastora prowadzącego ceremonię zaślubin
2) Wymiana przysięgi i obrączek pomiędzy panną młodą i panem młodym
3) Modlitwa o parę młodą
4) Jakiś rodzaj symbolicznego przedstawienia jedności dwojga ludzi. Może to być zapalenie świecy jedności, połączenie dwóch kolorów piasku w pamiątkowym wazonie lub inny kreatywny sposób, w jaki para może wyrazić swoją jedność.

Chrześcijańska ceremonia zaślubin może nawet zawierać zaproszenie gości do odpowiedzi na przesłanie ewangelii zbawienia.

Biblijna zasada, która jest najważniejsza w chrześcijańskiej ceremonii zaślubin, to zrozumienie tego czym jest małżeństwo i jak je Bóg postrzega. W niektórych kulturach, małżeństwo jest traktowane jako jedna z wielu opcji dotyczącą zakładania gospodarstwa domowego, aby utrzymywać je jedynie tak długo jak obie strony tego chcą. Ale wspólne pożycie bez małżeństwa jest grzechem według Pisma Świętego i nie powinno być uważane za opcję dla chrześcijan (zob. Hebrajczyków 13.4). Zrozumienie celu małżeństwa pomoże parom wybrać oddanie czci Bogu w ich związku, a także wpłynie na projektowanie przez nich ceremonii.

Małżeństwo było Bożym pomysłem i On ustanowił jego definicję i parametry. W Ogrodzie Eden Bóg stworzył jedną kobietę (Ewę) i jednego mężczyznę (Adama) mówiąc, "Niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam. Uczynię mu pomoc odpowiednią dla niego" (1 Ks. Mojżeszowa 2.18). On powiedział im "rozradzajcie się i rozmnażajcie się" (1 Ks. Mojżeszowa 1.22), dając nakaz któremu można być posłusznym w jedności dwóch odmiennych płci. Jezus podkreślił tą prawdę w Nowym Testamencie, gdy przypomniał tym, którzy podważali trwałość małżeństwa, "Ale od początku stworzenia uczynił ich Bóg mężczyzną i kobietą. Dlatego opuści człowiek ojca swego oraz matkę i połączy się z żoną swoją. I będą ci dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza" (Ew. Marka 10.6-9).

Kilka zasad na temat małżeństwa są jasne w Piśmie Świętym:

1. Małżeństwo jako zaprojektowane przez Boga jest zawierane pomiędzy jednym mężczyzną i jedną kobietą (1 Ks. Mojżeszowa 2.18, 22).
2. Małżeństwo jest połączeniem dwóch różnych osób w jedną całość, nową rodzinę (1 Ks. Mojżeszowa 2.23-24).
3. Małżeństwo jest świadectwem samego Boga jako że On czyni dwoje ludzi jednym (Ks. Malachiasza 2.13-15).
4. Rozwód nie był opcją w oryginalnym Bożym planie (Ew. Mateusza 19.7-10).
5. Małżeństwo jest małym przebłyskiem intymnej, pełnej miłości relacji Chrystusa z Jego oblubienicą, kościołem (Efezjan 5.31-32).

Gdy pary chrześcijańskie pamiętają o tych zasadach, ceremonie, które zaprojektują, mogą być piękne, znaczące i oddawać Bogu cześć bez wielkich nakładów finansowych. Ekstrawagancja ceremonii małżeńskiej nie ma nic wspólnego z siłą tego powstającego małżeństwa. Ale, gdy zasady biblijne są zastosowane w chrześcijańskiej ceremonii zaślubin, zasady te podążają z parą przez ich wspólne życie i zapewniają silny i trwały fundament życia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie zasady biblijne należy zastosować w chrześcijańskiej ceremonii ślubnej?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries