settings icon
share icon
Pytanie

Czy istnieje takie zjawisko jak "były chrześcijanin"/ eks- chrześcijanin?

Odpowiedź


To jest pytanie na które istnieje dokładna i wyraźna biblijna odpowiedź. 1 Jana 2.19 mówi, "Wyszli spośród nas, lecz nie byli z nas. Gdyby bowiem byli z nas, byliby pozostali z nami. Lecz miało się okazać, że nie wszyscy są z nas." Ten fragment Pisma Świętego całkowicie wyraźnie to określa- nie ma takiego zjawiska jak "byli chrześcijanie"/ eks- chrześcijanie. Jeśli jakaś osoba rzeczywiście jest chrześcijaninem, to nigdy on/ona nie odejdą od wiary bo "gdyby bowiem byli z nas, byliby pozostali z nami." Jeśli osoba, która twierdzi, że jest chrześcijaninem zaprzecza swojej wierze, to nigdy prawdziwie nie była chrześcijaninem. "Wyszli spośród nas, lecz nie byli z nas." Nie, nie istnieje coś takiego jak "były chrześcijanin."

Ważne jest, aby rozróżnić prawdziwego chrześcijanina od chrześcijanina "tylko z nazwy." Prawdziwy chrześcijanin jest osobą, która w pełni zaufała Jezusowi Chrystusowi w kwestii swojego zbawienia. Prawdziwy chrześcijanin jest osobą, która rozumie co mówi Biblia na temat grzechu, kary za grzech, to kim jest Jezus, co dla nas uczynił i jak ten czyn zapewnia przebaczenie grzechu. Prawdziwy chrześcijanin jest osobą, która przyjęła Jezusa Chrystusa jako osobistego Zbawiciela, stając się nowym stworzeniem (2 Koryntian 5.17) i stopniowo zmienia się na obraz Chrystusa. Prawdziwy chrześcijanin jest osobą, która trwa w byciu chrześcijaninem dzięki mocy Ducha Świętego (Efezjan 4.13, 30; 2 Koryntian 1.22). Ten prawdziwy chrześcijanin nigdy nie może stać się "byłym chrześcijaninem"/ eks- chrześcijaninem. Nikt, kto prawdziwie i całkowicie zaufał Chrystusowi jako swojemu Zbawicielowi mógłby kiedykolwiek się go wyprzeć. Nikt, kto naprawdę rozumie zło grzechu, przerażenie związane z konsekwencjami grzechu, miłość Chrystusa oraz łaskę i miłosierdzie Boże, nigdy nie mógłby odwrócić się od wiary chrześcijańskiej.

Jest wielu w tym świecie, którzy twierdzą, że są chrześcijanami, ale nimi nie są. Bycie chrześcijaninem nie oznacza, że jesteś określonej narodowości lub masz określony kolor skóry. Bycie chrześcijaninem nie oznacza rozpoznawanie Jezusa jako wielkiego nauczyciela lub nawet podążanie za jego nauką. Bycie chrześcijaninem oznacza bycie reprezentantem Chrystusa i naśladowcą/ sługą Chrystusa. Są ludzie, którzy mają pewne relacje z kościołem chrześcijańskim, a potem zrezygnowali z tego połączenia. Są ludzie, którzy kiedyś "zasmakowali" lub "spróbowali" Jezusa Chrystusa, bez rzeczywistego przyjęcia go jako swojego Zbawiciela. Jednak nie ma czegoś takiego jak eks- chrześcijanin. Prawdziwy chrześcijanin nigdy by nie mógł i nigdy by nie porzucił wiary. Każda osoba, która twierdzi, że jest chrześcijaninem, lecz potem odrzuca wiarę chrześcijańską, nigdy prawdziwie nie była chrześcijaninem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy istnieje takie zjawisko jak "były chrześcijanin"/ eks- chrześcijanin?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries