settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o byciu mężczyzną?

Odpowiedź


Świat oferuje sprzeczne poglądy na temat tego, co to znaczy być mężczyzną. Niektórzy twierdzą, że bycie mężczyzną wymaga twardości, determinacji, znajomości broni i, najlepiej, twardego jak skała brzucha. Inni twierdzą, że męskość to kontakt z własnymi uczuciami, troska o mniej szczęśliwych i wrażliwość. Jeszcze inni wymieniają umiejętności przywódcze, dobrą etykę pracy, posturę fizyczną, bogactwo lub sprawność seksualną. Czy te rzeczy naprawdę definiują męskość, czy też istnieje inny standard?

Aby dowiedzieć się, kim jest prawdziwy mężczyzna, wystarczy spojrzeć na życie Jezusa Chrystusa. Jako Syn Człowieczy, Jezus jest uosobieniem męskości, doskonałym przykładem tego, jak wygląda prawdziwa dojrzałość. Jezus był pełen Ducha Świętego i żył w całkowitej zależności i posłuszeństwie woli Bożej. Chrystus w pełni przejawiał owoce Ducha (Galacjan 5.22-23). Prawdziwy mąż Boży również będzie przejawiał działanie w nim Ducha Świętego.

Prawdziwy mężczyzna, podobnie jak Jezus, jest posłuszny woli Ojca i zajmuje się sprawami Ojca (Hebrajczyków 10.9). Podobnie jak Chrystus, pobożny mężczyzna będzie unikał grzechu i podążał za sprawiedliwością. W mocy Ducha będzie starał się przestrzegać prawa Bożego i żyć zgodnie z wolą Bożą. Będzie wykazywał determinację w wypełnianiu woli Bożej, bez względu na koszty (Ks. Izajasza 50.7). Będzie znosił sprzeciw i nigdy nie straci ducha (Hebrajczyków 12.3). Będzie mężczyzną miłującym Słowo Boże, używającym Pisma Świętego do przezwyciężania pokus (Ew. Mateusza 4.1-10). Będzie człowiekiem modlitwy (Ew. Marka 1.35). Będzie mężem miłości i poświęcenia (Ew. Jana 13.1).

"Czuwajcie, trwajcie w wierze, bądźcie mężni, bądźcie mocni. Wszystko niech się dzieje u was w miłości" (1 Koryntian 16.13-14; tłum. Biblia Warszawska). Zgodnie z tymi wersetami, prawdziwy mężczyzna jest czujny wobec niebezpieczeństw, wierny prawdzie, odważny w obliczu opozycji, wytrwały w próbach, a przede wszystkim kochający.

Biblijne kwalifikacje starszych i diakonów również zawierają dobry opis pobożnego mężczyzny: "Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości […] A powinien też cieszyć się dobrym imieniem u tych, którzy do nas nie należą, aby nie narazić się na zarzuty i nie popaść w sidła diabelskie" (1Tymoteusza 3.2-4, 7; tłum. Biblia Warszawska).

"Również diakoni mają być uczciwi, nie dwulicowi, nie nałogowi pijacy, nie chciwi brudnego zysku, zachowujący tajemnicę wiary wraz z czystym sumieniem" (1 Tymoteusza 3.8-9; tłum. Biblia Warszawska).

Prawdziwy mężczyzna to ktoś, kto "odrzucił rzeczy dziecinne" (1 Koryntian 13.11). Prawdziwy mężczyzna wie, co jest słuszne i twardo stoi przy tym, co słuszne. Prawdziwy mężczyzna to pobożny mężczyzna. Kocha Pana, kocha życie i kocha tych, których Pan powierzył jego opiece.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o byciu mężczyzną?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries