settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni posiadać broń?

Odpowiedź


Ze względu na rosnący poziom przemocy na świecie i wychwalanie pokoju w Piśmie Świętym, wśród chrześcijan toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy chrześcijanin powinien posiadać broń. Jednak obszerne spojrzenie na Biblię oferuje wgląd w historyczne praktyki, które stanowią dziś podstawę tego problemu.

Mamy przykład apostołów, którzy posiadali broń. W nocy gdy Jezus został zdradzony, poprosił swoich naśladowców, aby przynieśli miecze. Mieli dwa miecze i Jezus stwierdził, że to im wystarczy (Ew. Łukasza 22.37-39). Gdy Jezus był aresztowany, Piotr odciął ucho jednemu ze sług arcykapłana (Ew. Jana 18.10). Jezus od razu go uleczył (Ew. Łukasza 22.51) oraz nakazał Piotrowi, aby odłożył broń (Ew. Jana 18.11). Posiadanie przez Piotra broni nie było potępione, ale użycie jej w tym konkretnym momencie.

Przy innej okazji, żołnierze przyszli, aby zostać ochrzczonymi przez Jana Chrzciciela. Gdy zapytany przez nich, co mają czynić, aby żyć dla Boga, Jan im odpowiedział, "Na nikim nic nie wymuszajcie ani nie oskarżajcie fałszywie dla zysku, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie" (Ew. Łukasza 3.14). Jan nie mówił im, aby złożyli broń.

I jest też Dawid, który uwielbiał Boga mówiąc "On zaprawia ręce moje do walki, Palce moje do boju!" (Psalm 144.1). Stary Testament zawiera wiele innych przykładów bogobojnych mężów, którzy posiadali broń i używali jej, zazwyczaj w kontekście działań wojennych.

Biblia nigdy nie zakazuje chrześcijanom posiadania broni, ale udziela kilku zasad do przemyślenia. Po pierwsze, chrześcijanie powołani są do czynienia pokoju (Ew. Mateusza 5.9). Chrześcijanin rozważający zakup broni powinien z modlitwą rozważyć to, czy uczynienie tego pomoże mu w utrzymaniu pokoju.

Po drugie, chrześcijanie powinni posiadać broń dla celu, który będzie wywyższał Boga (1 Koryntian 10.23). Używanie broni do polowań, celów wojskowych lub egzekwowania prawa albo samoobrony może oddawać Bogu cześć. Mimo to, człowiek powinien zastanowić się nad motywami posiadania określonej broni.

Po trzecie, chrześcijanie powinni przestrzegać lokalnych praw, włączając w to prawa do posiadania broni. Rzymian 13 jasno mówi, że władza zwierzchnia pochodzi od Boga i należy jej słuchać. Dodatkowo, mamy się modlić w intencji rządzących przywódców, którzy nadzorują nasze społeczności i naród (1 Tymoteusza 2.1-2).

Ostatecznie nie ma nic grzesznego w posiadaniu pistoletu czy innego rodzaju broni. Broń może być użyteczna i w niektórych okolicznościach nawet potrzebna; jednocześnie chrześcijanie powinni uważnie rozważyć motywy i cel posiadania broni oraz przestrzegać lokalnych zarządzeń.EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni posiadać broń?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries