settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest boskie uzdrowienie?

Odpowiedź


Boskie uzdrowienie obejmuje nadprzyrodzony akt, który rozwiązuje fizyczny, emocjonalny lub duchowy problem. W kontekście chrześcijańskim elementem nadprzyrodzonym jest Bóg, często za pośrednictwem Ducha Świętego.

Niechrześcijańskie poglądy na temat boskiego uzdrawiania

Większość głównych religii świata wierzy w jakiś rodzaj nadprzyrodzonego uzdrawiania. Islam wykorzystuje Ruqya (zaklęcia/ inkantacje) do leczenia chorób poprzez przeciwdziałanie czarnej magii i wypędzanie dżinów. Buddyści tybetańscy stosują Gso-wa Rig-pa, która zawiera elementy medycyny, mantry i medytacji. Ci, którzy wyznają nowoczesny panteizm, taki jak filozofia New Age lub kosmiczny humanizm, stosują wiele różnych technik pochodzących ze starożytnych religii i okultyzmu.

Stałą cechą wszystkich tych poglądów na boskie uzdrowienie jest konieczność odprawienia rytuału. Uzdrowienie, w poglądach religii niechrześcijańskich, wymaga fizycznego rytuału, aby skłonić bóstwo do działania lub manipulować bezosobową siłą uzdrawiającą.

Boskie uzdrowienie w Nowym Testamencie

Około jedna piąta narracji Ewangelii poświęcona jest uzdrawiającej posłudze Jezusa. Na początku swojej służby "obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w ich synagogach i głosząc ewangelię o Królestwie i uzdrawiając wszelką chorobę i wszelką niemoc wśród ludu" (Ew. Mateusza 4.23).

Później, gdy Jezus wysłał swoich dwunastu uczniów, aby głosili ewangelię, dał im władzę uzdrawiania chorych (Ew. Łukasza 9.1-2). Po zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu Jezusa apostołowie nadal uzdrawiali wielu ludzi (Dz. Apostolskie 5.12-16). Dzieje Apostolskie odnotowują szereg uzdrowień dokonanych przez Piotra, Jana i Pawła (19.12; 28.8-9).

Chrześcijańskie Boże uzdrowienie dzisiaj

Jeśli chodzi o Boże uzdrowienie w dzisiejszych czasach, istnieje kilka różnych szkół myślenia. Niektórzy chrześcijanie wierzą, że dar uzdrawiania (1 Koryntian 12.9) ustał wraz ze znakiem daru języków. Stanowisko to nazywane jest cesacjonizmem [protestancka doktryna o ustaniu darów charyzmatycznych i cudów wraz ze śmiercią Dwunastu apostołów- wyjaśnienie od tłum.]. Inni chrześcijanie wierzą, że wszystkie dary znaków są nadal w użyciu.

Chociaż przyjmujemy pogląd cesacjonistyczny, wierzymy, że Bóg nadal jest "Panem, który uzdrawia" (2 Ks. Mojżeszowa 15.26). Nie utracił On zdolności uzdrawiania, a Jego miłość do ludu nie osłabła. Boskie uzdrowienie może przyjść poprzez tradycyjną medycynę lub bezpośrednią interwencję Boga w odpowiedzi na modlitwę. Lub, jeśli Bóg zechce, pełnia może nadejść dopiero po ostatecznym uzdrowieniu w niebie. Bóg jest Wielkim Lekarzem i wszelkie uzdrowienie, fizyczne, emocjonalne i duchowe, należy do Niego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest boskie uzdrowienie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries