settings icon
share icon
Pytanie

Jakie są niezaprzeczalne przykłady boskiej interwencji?

Odpowiedź


Boska interwencja to, mówiąc najprościej, Boża interwencja w sprawy świata. Boska interwencja może być sprawianiem czegoś przez Boga lub zapobieganiem przez Boga, by to się wydarzyło. Ateiści, agnostycy czy deiści potrafią znaleźć alternatywne wyjaśnienie nawet dla najbardziej oczywistych przejawów cudownych wydarzeń. Niektórzy wierzący potrafią dostrzec Boską interwencję we wszystkim, wyjaśniając pozornie przypadkowe zdarzenia jako wyraźną instrukcję od Boga, aby iść w jednym kierunku zamiast w innym. Czy zatem Bóg interweniuje w sprawy świata? Jeśli tak, czy są jakieś niepodważalne przykłady takiej boskiej interwencji? Czy Bóg pozostawił jakieś ślady swojego dzieła?

Wierzący może odnieść się do wielu przykładów Boskiej interwencji. Wszystko, od porażki hiszpańskiej Armady po istnienie współczesnego Izraela, jest cytowane jako dowód, że Bóg interweniował w historii. Oczywiście są też cuda biblijne, zrelacjonowane przez naocznych świadków tych wydarzeń, a także samo stworzenie — „mówią niebiosa", jak to ujął Haydn.

Jednak dla ateisty, agnostyka i deisty istnieją alternatywne wyjaśnienia wszystkiego. Ostatnio pojawił się program telewizyjny nadawany w Stanach Zjednoczonych, który próbował wyjaśnić cuda Biblii. Jeden z odcinków poświęcony był przekroczeniu Morza Czerwonego (zobacz 2 Ks. Mojżeszową rozdział 14). Naukowcy doszli do kilku teorii, włączając w to tymczasowe mosty lądowe spowodowane podwodną działalnością wulkaniczną lub podwodnym trzęsieniem ziemi, które spowodowało tsunami, a te w konsekwencji zagłębieniu się wody, której poziom chwilowo opadł do bardzo niskiej wysokości w miejscu, gdzie Mojżesz i Izraelici przekroczyli Morze Czerwone. Mimo, iż te teorie w sensie naukowym były prawdopodobne, to jednak nie wyjaśniały tego jak wydarzenie to pojawiło się dokładnie w chwili, gdy Izraelici przekraczali morze, ale zniszczyły Egipcjan gdy próbowali ich gonić. I chociaż samo wydarzenie można jakoś wyjaśnić naturalnie, to jednak trzeba wielu karkołomnych zabiegów, aby podważyć wiarygodność nadprzyrodzonej ingerencji w czas wydarzenia. Jednak ponownie dla osoby, która zaprzecza istnieniu i / lub działaniu Boga na świecie, każdy cud można wyjaśnić, przypisując mu przypadkowość, histerię lub złudzenie. Jeśli szukasz powodów, by nie wierzyć, to na pewno jakieś znajdziesz.

Na drugim końcu tego nastawienia są wierzący, którzy dosłownie wszystko postrzegają jako przykład boskiej interwencji. Dobra okazja podczas zakupów w sklepie spożywczym jest ewidentnym cudem od Boga. Nagły podmuch wiatru lub możliwość spotkania przyjaciela są ewidentnie znakiem od Boga, aby podążyć w danym kierunku. Mimo, iż taki sposób myślenia jest bardziej biblijny aniżeli podejście jakie może przyjąć deista, to jednak ma poważne problemy. Wyjaśnianie wszystkiego jako boską interwencję może prowadzić do bardzo subiektywnych wniosków. Mamy tendencję do wtłaczania w rzeczy tego, co chcemy. Kuszące jest to, aby studiować kształt chmur, aby odnajdywać "dowód" tego, co chcielibyśmy, aby było Bożą wolą, aniżeli prawdziwe/ szczere szukanie Bożej woli w biblijny sposób (Rzymian 12.1-2).

W sensie biblijnym, Bóg zdecydowanie włącza się w sprawy tego świata (zobacz 1 Ks. Mojżeszową poprzez Ks. Objawienia). Bóg jest suwerenny (Psalm 93.1; 95.3; Ks. Jeremiasza 23.20; Rzymian 9). Nic nie dzieje się bez Bożego udziału, przyczyny czy przyzwolenia. Jesteśmy stale otoczeni Bożą interwencją, nawet jeśli jesteśmy ignorantami lub "ślepi" by to dostrzec. Nigdy nie poznamy wszystkich chwil i wszystkich sposobów w jakich Bóg interweniuje w nasze życie. Boska interwencja może pojawić się w formie cudu, takiego jak uzdrowienie czy jako ponadnaturalny znak. Boża interwencja może również przyjść w formie na pozór losowy, który poprowadzi nas w stronę w jaką Bóg chce abyśmy poszli.

Jednak Biblia nie instruuje nas, abyśmy szukali ukrytych duchowych znaczeń w wydarzeniach życia codziennego. Chociaż powinniśmy być świadomi, że Bóg interweniuje, nie powinniśmy spędzać każdej chwili, próbując rozszyfrować tajne wiadomości z góry. Wierzący szukają w Bożym Słowie wskazówek do życia (2 Tymoteusza 3.16-17) i są prowadzeni Duchem Świętym (Efezjan 5.17). Mamy być posłuszni jedynemu źródłu, w którym wiemy, że Bóg do nas przemówił, czyli Słowu Bożemu (Hebrajczyków 4.12).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie są niezaprzeczalne przykłady boskiej interwencji?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries