settings icon
share icon
Pytanie

Kogo obawiał się Kain po śmierci Abla?

Odpowiedź


W 1 Księdze Mojżeszowej 4.13-14, tuż po tym jak Kain zabił swojego brata Abla, „Rzekł Kain do Pana: Zbyt wielka jest wina moja, by można mi ją odpuścić. Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie.” Kogo konkretnie obawiał się Kain? Jedynymi ludźmi o jakich wspomina dotychczas 1 Księga Mojżeszowa są Adam i Ewa (rodzice Kaina) oraz Abel (który teraz był już martwy). Kto mógł stanowić zagrożenie dla Kaina?

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że Kain i Abel w chwili gdy Kain zabił Abla, oboje byli już dorosłymi ludźmi. Zarówno Kain jak i Abel byli rolnikami, którzy troszczyli się o swoją ziemię i stada (1 Księga Mojżeszowa 4.2-4). Biblia nie mówi nam ile lat mieli Kain i Abel, ale prawdopodobnie mieli około 30-tu lub 40-tu lat. Biblia nie wspomina dokładnie, aby Adam i Ewa mieli inne dzieci pomiędzy Ablem i Setem (1 Księga Mojżeszowa 4.25). Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, aby tych dwoje doskonałych stworzeń ludzkich, Adam i Ewa, nie mieli żadnych dzieci na przestrzeni tych ponad kilku dekad. Adam i Ewa mieli wiele dzieci po Secie (1 Księga Mojżeszowa 5.4), to dlaczego nie mogliby mieć innych dzieci między Ablem i Setem? Biblia nie mówi, że Set był pierwszym dzieckiem Adama i Ewy, czy nawet pierwszym synem, po tym jak Abel został zabity. Jest raczej stwierdzone, że Set został zrodzony „zamiast” Abla. 1 Księga Mojżeszowa rozdział 5 podaje genealogie Seta. Przed jego śmiercią, Abel był prawdopodobnie „wybranym” synem, z którego ostatecznie przyjdzie Mesjasz (1 Księga Mojżeszowa 3.15). W tym sensie Set jest „zamiast” Abla.

Zatem kogo bał się Kain? Kain bał się swoich braci, sióstr, siostrzeńców/ bratanków i siostrzenic/bratanic, którzy byli już zrodzeni i byli zdolni domagać się zemsty. Fakt, że Kain miał żonę (1 Księga Mojżeszowa 4.17) jest dodatkowym potwierdzeniem, że Adam i Ewa mieli inne dzieci po Kainie i Ablu, a przed Setem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kogo obawiał się Kain po śmierci Abla?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries