settings icon
share icon
Pytanie

Z jakiego powodu Bóg dopuszcza do narodzin dzieci z wadami wrodzonymi?

Odpowiedź


Ostateczną odpowiedzią na to trudne pytanie jest to, że gdy Agam i Ewa zgrzeszyli (1 Ks. Mojżeszowa 3), sprowadzili na świat zło, choroby (uleczalne i nieuleczalne) oraz śmierć. Od tego czasu grzech sieje spustoszenie w rodzaju ludzkim. Wady wrodzone powstają z powodu grzechu... nie z powodu grzechów popełnionych przez rodziców czy dziecko, ale z powodu samego grzechu. Trudna część tego pytania dotyczy tego, dlaczego Bóg dopuszcza, aby ludzie rodzili się ze strasznymi wadami wrodzonym i/ lub deformacjami. Z jakiego powodu Bóg nie chroni przed występowaniem wad wrodzonych?

Ks. Joba porusza kwestię niezrozumienia tego, dlaczego Bóg dopuszcza do wystąpienia pewnych rzeczy. Bóg dopuścił do tego, aby szatan mógł uczynić Jobowi to, co będzie chciał, ale bez pozbawiania go życia. Jaka była reakcja Joba? "Choćby mnie zabił Wszechmocny - ufam, i dróg moich przed Nim chcę bronić" (Ks. Joba 13.15; tłum. Biblia Tysiąclecia). "Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione!" (Ks. Joba 1.21; tłum. Biblia Tysiąclecia). Job nie rozumiał z jakiego powodu Bóg dopuścił do rzeczy, które uczynił, ale wiedział, że Bóg jest dobry i dlatego nie przestawał mu ufać. Ostatecznie, taka powinna być również nasza postawa. Bóg jest dobry, sprawiedliwy, kochający i łaskawy. Często dzieją się rzeczy, których po prostu nie potrafimy zrozumieć. Zamiast wątpić w Bożą dobroć, naszą reakcją powinno być zaufanie do Niego. "Zaufaj Panu z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie! Pamiętaj o Nim na wszystkich swoich drogach, a On prostować będzie twoje ścieżki!" (Ks. Przyp. Salomona 3.5-6).

Ostatecznie, odpowiedzią na to pytanie jest (stwierdzenie) "Nie wiem." Nigdy nie będziemy w stanie w pełni zrozumieć Boga i Jego dróg. To pytanie nie jest właściwe, dlaczego Bóg dopuszcza do czegoś. Po prostu mamy ufać, że jest kochający, dobry i pełny miłosierdzia- tak jak czynił to Job- nawet jeśli okoliczności wydają się wskazywać coś odmiennego. Choroba uleczalna i nieuleczalna są wynikiem grzechu. Bóg zapewnił "lekarstwo" na grzech posyłając Jezusa Chrystusa, aby umarł za nas (Rzymian 5.8). Gdy będziemy w niebie, będziemy uwolnieni od wszelkich chorób oraz śmierci. Do tego czasu, będziemy zmagać się z grzechem, jego efektami i konsekwencjami. Możemy jednak wielbić Boga za to, że On może i wykorzysta wady wrodzone i inne tragedie dla naszego dobra i Jego chwały. Ew. Jana 9.2-3 (tłum. Biblia Poznańska) stwierdza, "I zapytali Go uczniowie: Rabbi, kto zgrzeszył, że się narodził ślepy, on czy jego rodzice? Jezus odrzekł: Ani on nie zgrzeszył, ani jego rodzice, lecz [urodził się niewidomy], aby przez niego objawiły się dzieła Boże."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Z jakiego powodu Bóg dopuszcza do narodzin dzieci z wadami wrodzonymi?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries