settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest błogosławiona nadzieja?

Odpowiedź


Tytusa 2.12-13 mówi, że łaska Boża naucza nas, "abyśmy wyrzekli się bezbożności i światowych pożądliwości i na tym doczesnym świecie wstrzemięźliwie, sprawiedliwie i pobożnie żyli, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa." Fragment ten wskazuje "błogosławioną nadzieję" jako pełne chwały pojawienie się Jezusa Chrystusa, naszego wspaniałego Boga i Zbawiciela.

Słowo błogosławiona może oznaczać "szczęśliwy" lub "pożyteczny"; nasza nadzieja jest "błogosławiona" w tym, że powrót Jezusa będzie niesamowitym, radosnym doświadczeniem dla wierzącego w Chrystusa. Będziemy błogosławieni ponad miarę, gdy zobaczymy Chrystusa. Próby tego życia się zakończą i zobaczymy, że "utrapienia teraźniejszego czasu nic nie znaczą w porównaniu z chwałą, która ma się nam objawić" (Rzymian 8.18). Słowo nadzieja nie komunikuje niepewności jak w stwierdzeniu "mam nadzieję, że coś się wydarzy"; raczej jest miłą pewnością, że coś się wydarzy. Jezus jest naszą nadzieją i nikt nie może odebrać tej nadziei. "A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany" (Rzymian 5.5; tłum. Biblia Tysiąclecia).

"Błogosławiona nadzieja" zatem jest radosną pewnością, że Bóg obdarzy nas Swoimi błogosławieństwami i że Jezus Chrystus powróci. Wyczekujemy teraz tego wydarzenia. Jezus powiedział, że On powróci (Ew. Jana 14.3), anioły powiedziały, że On powróci (Dz. Apostolskie 1.11) i listy stwierdzają, że On powróci. Jezus może powrócić po Swój kościół w każdej chwili, co dotyczy wszystkich wierzących w Chrystusa od Dnia Pięćdziesiątnicy opisanego w 2 rozdziale Dz. Apostolskich. To wydarzenie nazwane jest pochwyceniem. To zostanie ogłoszone przez głos archanioła i odgłos trąby Bożej. Ciała tych, którzy umarli zostaną wzbudzone, aby połączyły się ze swoimi duszami, a później ciała tych wierzących, którzy będą nadal przy życiu na ziemi zostaną przemienione w ciała podobne do uwielbionego ciała Pana. Wierzący wzbudzeni z martwych i wierzący żyjący podczas powrotu Chrystusa spotkają się z Panem w powietrzu i zostaną zabrani do nieba (por. 1 Tesaloniczan 4.13-18). To się wydarzy w mgnieniu oka (1 Koryntian 15.52).

Czy ta błogosławiona nadzieja powrotu Chrystusa w nieoczekiwanym momencie powinna mieć wpływ na wierzącego w Jezusa Chrystusa? Jan napisał, "I każdy, kto tę nadzieję w nim pokłada, oczyszcza się, tak jak On [Jezus] jest czysty" (1 Jana 3.3). Wierzący uczestniczący w błogosławionym powrocie Chrystusa będzie dążył do życia, w mocy przebywającego w nim Ducha Świętego, życiem uświęcenia. Wszyscy staniemy przed Panem i zdamy relację z tego jak żyliśmy dla Niego na ziemi (2 Koryntian 5.10).

Zbliżający się powrót Jezusa powinien motywować wierzącego do pobożnego życia w bezbożnym świecie. Słowo oczekując w Tytusa 2.13 jest kluczem do tego co się wydarzy. "Oczekując" oznacza, że żyjemy każdego dnia w ciągłym wyczekiwaniu, z przekonaniem, że Jezus może przyjść w każdej chwili. Ta nadzieja staje się przemieniającą rzeczywistością w tym życiu, skutkując w tym, że Bóg jest przez nas wywyższony (1 Koryntian 10.31). Błogosławiona nadzieja przynosi nam radość i pocieszenie w trakcie zmagań w tym świecie. Powinno to również sprawić, że zatrzymamy się i ocenimy nasz sposób myślenia, nasze słowa i czyny.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest błogosławiona nadzieja?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries