settings icon
share icon
Pytanie

Z jakiego powodu tak wielu chrześcijan nie ma spójnego, biblijnego światopoglądu?

Odpowiedź


Biblijny światopogląd jest całkowitą koncepcją świata z biblijnego punktu widzenia. Jest to podstawowy system przekonań chrześcijanina o sensie życia, naturze Boga, źródle prawdy i innych podstawowych założeniach. Jednak poglądy wielu chrześcijan nie są biblijnie spójne. Mogą odnosić się do niektórych kwestii zgodnie z poglądem biblijnym, ale nie we wszystkich sprawach.

Istnieje wiele możliwych powodów dla jakich niektórzy chrześcijanie nie mają konsekwentnie biblijnego światopoglądu.

1) Są ignorantami odnośnie tego, co Biblia mówi na dany temat. Nie znają Słowa Bożego. Jeśli ktoś nie wie, co Biblia mówi na temat świętości życia ludzkiego, na przykład, będzie mu ciężko stworzyć biblijny pogląd na dany temat. Dla tych, którzy są ignorantami, edukacja jest kluczem (rozwiązaniem).

2) Odrzucają to, co mówi Biblia na temat określonych kwestii. Jeśli nawrócony chrześcijanin nie wierzy w to, co mówi Biblia, nie będzie możliwe, aby miał autentyczny, biblijny światopogląd. Dla tych, którzy są przeciwni Biblii, pokuta (świadome wyznanie grzechu) będzie kluczem.

3) Są bardziej przejęci tym, co myśli o nich świat niż Bóg. "Lęk przed ludźmi nastawia na człowieka sidła..." (Ks. Przypowieści Salomona 29.25). Wierzący, który postrzega świat z biblijnego punktu widzenia rozpoznaje to, że nie jest on z tego świata. Jezus powiedział, "Gdybyście byli ze świata, świat miłowałby to, co jest jego; że jednak ze świata nie jesteście, ale Ja was wybrałem ze świata, dlatego was świat nienawidzi" (Ew. Jana 15.19; zobacz także Ew. Jana 17.14). Gdy wierzący zaczyna chodzić na kompromis ze światowym sposobem myślenia, traci skupienie na Bożej perspektywie. Dla tych, którzy są bojaźliwi, odwaga jest kluczem.

4) Są letni w swoim zaangażowaniu w Chrystusa (w jego sprawy). Podobnie jak kościół w Laodycei, którzy nie są "ani zimni ani gorący" (Ks. Objawienia 3.15), niechętni, aby stanąć w obronie Chrystusa. Dla letnich, zaangażowanie jest kluczem.

5) Są pod wpływem kłamstw tego świata. Od czasu Adama i Ewy, szatan używał swoich zdolności, aby zwieść i oszukać (1 Ks. Mojżeszowa 3.1-7; Ks. Objawienia 12.9). Mocnym narzędziem w arsenale szatana jest koncepcja, że Biblia jest księgą mitów, która jest pełna błędów i nie można jej ufać. Szatan ma życzenie, aby przekonać ludzi do tego, że Biblia nie jest już aktualna, że jej prawa i zasady są przestarzałe. Wielu z kościoła jest pod wpływem takiego myślenia. Dla oszukanych, umiejętność rozróżniania jest kluczem.

6) Chwieją się z powodu różnych okoliczności i wątpią w obietnice Boga. W Ew. Mateusza 14, gdy Piotr wychodzi z łódki, aby iść po wodzie, ukazywał biblijny światopogląd: Jezus jest źródłem wszelkiej mocy. Kiedy jednak Piotr skupił się na wzburzonym morzu, jego światopogląd zmienił się: może te fale są silniejsze aniżeli Jezus. Dla wątpiących, wiara jest kluczem.

Aby mieć spójny, biblijny światopogląd musimy wrócić do Biblii i trzymać się obietnic jakimi Bóg nas obdarzył, gdyż świat nic nie może nam zaproponować (Ew. Łukasza 9.25; Ew. Jana 12.25; Ew. Mateusza 6.19).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Z jakiego powodu tak wielu chrześcijan nie ma spójnego, biblijnego światopoglądu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries