settings icon
share icon
Pytanie

Z jakiego powodu ważne jest zapamiętywanie fragmentów Biblii?

Odpowiedź


Zapamiętywanie fragmentów Biblii jest nadzwyczaj ważne w życiu chrześcijańskim. W rzeczywistości, zapamiętywanie Pisma Świętego jest być może jednym z kluczowych aspektów wzrostu duchowego i odnoszenia zwycięstwa nad grzechem. Słowo Boże jest pełnym mocy "tchnieniem Bożym" pochodzącym z Ducha Świętego (2 Tymoteusza 3.16-17), i gdy napełniamy swój umysł jego Słowem poprzez zapamiętywanie fragmentów Pisma Świętego, korzystamy z najpotężniejszego narzędzia duchowego jakie istnieje.

Gdy zapamiętujemy Słowo Boże, dzieje się kilka rzeczy. Psalm 119.11 mówi nam, że psalmista przechowuje Słowo Boże w swoim sercu, aby nie zgrzeszyć przeciwko Bogu. Nie tylko usłyszał i przeczytał Słowo, ale wchłonął je i przechowuje w swoim umyśle oraz pamięci, aby je w przyszłości wykorzystać. Słowo Boże jest jedyną prawdziwą bronią wobec grzechu, i gdy zostaje zakorzenione w naszym umyśle dzięki zapamiętywaniu Biblii, staje się silnym bodźcem do życia w świętości i sprawiedliwości. Hebrajczyków 4.12 mówi nam, że Słowo Boże jest "żywe i skuteczne", co oznacza że ma ponadnaturalną moc do kształtowania nas na obraz Chrystusa gdy je rozważamy, a nie ma lepszego sposobu medytowania nad Słowem, aniżeli zaszczepianie go w naszych umysłach i pamięci.

Efezjan 6.13-17 opisuje zbroję wierzącego w bitwie o naszą duszę i duchowe przetrwanie. Wszystkie elementy tej zbroi służą do obrony za wyjątkiem jednego. Jedyną bronią ofensywną jest "miecz Ducha, który jest Słowem Bożym" (werset 17). Podobnie jak Jezus używał Słowa Bożego do odpierania ataków szatana (Ew. Mateusza 4.1-11), tak my również jesteśmy zdolni wykorzystywać w ten sposób tą broń. Rzadko jednak szatan daje nam sposobność do tego, aby wziąć Biblię i znaleźć właściwy fragment, gdy jesteśmy konfrontowani z jego kłamstwami i zwiedzeniem. Zapamiętywanie Biblii sprawia, że będziemy mieli właściwe prawdy i zasady w myślach, aby je przywołać natychmiast wtedy gdy potrzebujemy odpowiedzieć złemu, który chce ans zniszczyć (1 Piotra 5.8). Rzymian 12.1-2 zachęca nas do "odnawiania" naszych umysłów, abyśmy już nie byli podatni na myślenie, które dostosowuje nas do sposobu funkcjonowania tego świata. Jedynym sposobem, aby odnowić swój umysł jest napełnić go Pismem Świętym.

Zapamiętywanie Pisma Świętego jest przywilejem i odpowiedzialnością każdego chrześcijanina. Istnieje kilka doskonałych sposobów na zapamiętywanie Pisma Świętego. Nawet bez szczególnej metody, każdy może rozpocząć od kluczowych wersetów związanych z wiarą chrześcijańską- takich jak Ew. Jana 3.16 oraz Efezjan 2.8-9 i kontynuować proces budowania werset po wersecie. Kluczem jest powtarzanie tych, które już zapamiętaliśmy zanim zaczniemy uczyć się kolejnych nowych. Bez względu na metodę, którą wybierzesz, pożytkiem z zapamiętywania fragmentów biblijnych jest zwycięstwo nad grzechem, wzmocnienie wiary i radość w życiu chrześcijańskim.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Z jakiego powodu ważne jest zapamiętywanie fragmentów Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries