settings icon
share icon
Pytanie

Jaki wpływ powinna wywierać Biblia na społeczeństwo?

Odpowiedź


Od zawsze Słowo Boże wywierało wpływ na kulturę w której Biblia była znana. W pierwszym wieku w Tesalonice, tłum ciągnął chrześcijan przez ulicę krzycząc, "Ci, co uczynili zamęt w całym świecie, przybyli i tutaj" (Dzieje Apostolskie 17.6). Prawdą jest, że Biblia powinna wywierać wpływ na społeczeństwo, podobnie jak wpływa na poszczególne osoby funkcjonujące w tym społeczeństwie.

Bóg jest Stwórcą świata oraz ludzi, którzy go zamieszkują (1 Ks. Mojżeszowa rozdział 1). Od samego początku, Bóg zaprojektował świat oraz ludzi "do funkcjonowania" w określony sposób. Jeśli społeczeństwo nie stosuje się do zasad, jakie Bóg przekazał nam w Biblii, to również życie po prostu się nie układa. Jedynie Bóg wie jak powinniśmy funkcjonować w naszym życiu, aby jak najlepiej nam służyło, i dzieli się z nami tą mądrością właśnie poprzez swoje Słowo. Biblia opisana jest w Hebrajczyków 4.12 jako słowo "żywe i skuteczne." Oznacza to po części, że Biblia jest tak samo praktyczna i aktualna dzisiaj, jak była wtedy, w chwili jej powstania.

Gdy naród czci Boga, to kształtuje szacunek dla całego Bożego stworzenia. Gdy Bóg nie jest wielbiony, to społeczeństwo nie szanuje jego stworzenia, w wyniku czego cierpią ludzie.

Od początku ludzie mieli wybór odnośnie tego czy podążać Bożymi ścieżkami. Lecz wybory zawsze wiążą się z ponoszeniem konsekwencji. Historia Izraela za czasów Starego Testamentu dokumentuje prawa społeczne oraz zasady, które dał im Bóg. Gdy Izrael żył w zgodzie z Bożymi prawami, to społeczeństwo dobrze funkcjonowało, jednak gdy zbaczało z drogi prawości, społeczeństwo zawsze doświadczało upadku. Dzisiejsze próby usunięcia biblijnego wpływu na społeczeństwo lub marginalizowanie biblijnego światopoglądu ukazuje pychę ludzkości, która w ten sposób komunikuje "Wiemy lepiej co jest dla nas dobre aniżeli Ten, który nas stworzył."

W żadnym sensie nie chodzi tutaj o to, abyśmy mówili, że powinniśmy ustanowić teokrację jaka panowała w starożytnym Izraelu. Boży cel w funkcjonowaniu tego systemu dotyczył określonego czasu i miejsca. Jednak, gdy poprawnie rozumiemy Biblię, to jej wpływ na społeczeństwo może prowadzić do niższej przestępczości, mniejszej ilości rozwodów, mniejszego lenistwa i większej charytatywności. Podobnie jak pisał John Adams, drugi prezydent Stanów Zjednoczonych, „Przypuśćmy, że naród w odległym regionie przyjąłby Biblię za jedyne źródło funkcjonującego prawa, a każdy członek prowadziłby życie zgodnie z zasadami w niej opisanymi! Każdy człowiek byłby świadomie zobowiązany do prowadzenia godnego życia, pełnego umiarkowania, oszczędności i przedsiębiorczości; do życia w sprawiedliwości, dobroci i hojności względem bliźnich; oraz życia w pobożności, miłości i uwielbienia wobec Wszechmogącego Boga. . . Co za utopia, jakim rajem byłoby to miejsce" (Pamiętnik i Autobiografia Johna Adamsa, vol. III, s. 9). Pismo Święte najlepiej to opisuje: "Błogosławiony naród, którego Bogiem jest Pan..." (Psalm 33.12).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki wpływ powinna wywierać Biblia na społeczeństwo?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries